Mieszkam razem z mamą. Mama ma długi i ostatecznie po wydaniu przez sąd orzeczenia sprawa trafiła do komornika. Prowadząc postępowanie egzekucyjne, komornik zajął rzeczy znajdujące się w lokalu, w którym mieszkamy. Część z nich stanowi moją własnością. Nie jestem w żaden sposób powiązana z długami mamy, a zajęte rzeczy sama kupiłam, na co mam rachunki. Czy mogę zażądać zwrotu tych rzeczy?
TAK. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia.
Osoba trzecia (tu: Czytelniczka) może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Wynika to z art. 841 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550 ze zm.). Podstawa do wytoczenia powództwa występuje wówczas, gdy doszło do zajęcia składnika majątkowego osoby trzeciej, z którego wierzyciel nie ma prawa zaspokoić swojej wierzytelności. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
Powództwo można wnieść w terminie jednego miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa (chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych). Wspomniany miesięczny termin ma charakter materialny (prekluzyjny), a nie procesowy i nie podlega przywróceniu. Termin ten jest jedną z przesłanek skuteczności zgłoszonego przez osobę trzecią żądania zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji. Bieg terminu został uzależniony nie od daty doręczenia zawiadomienia o konkretnej czynności egzekucyjnej, lecz od daty powzięcia wiedzy o naruszeniu prawa. Źródła tej wiedzy mogą, lecz nie muszą pokrywać się z czynnościami procesowymi. Jest to dzień, w którym strona faktycznie dowiedziała się o zajęciu przedmiotu, a nie dzień, w którym mogła się o nim dowiedzieć przy dołożeniu należytej staranności (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2020 r, sygn. akt I ACa 67/19).
Komornik, co do zasady, umarza postępowanie w niezbędnym zakresie, jeżeli przedstawiono niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zajęte ruchomości nie stanowią własności dłużnika.
|