Kilka tygodni temu złożyłem zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa kradzieży. Udostępniłem policji nagranie z monitoringu zainstalowanego na mojej posesji. Do tej pory nie poinformowano mnie o tym, co dzieje się w tej sprawie. Czy jako świadkowi zdarzenia i osobie dokonującej wspomnianego zawiadomienia przysługują mi jakieś uprawnienia w toczącym się postępowaniu karnym?
Czytelnik dysponuje pewnymi uprawnieniami, jednak nie tak wieloma, jak osoba, która zawiadamia o przestępstwie, będąc jednocześnie pokrzywdzonym w sprawie. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego jest obowiązany wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa. Oceny informacji zawartych w zawiadomieniu należy zatem dokonać bez nieuzasadnionej zwłoki, tak szybko, jak tylko jest to w konkretnym układzie możliwe. Postanowienie o wszczęciu śledztwa wydaje prokurator. Postanowienie o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu śledztwa wydaje prokurator albo Policja. Postanowienie wydane przez Policję zatwierdza prokurator. Wynika to z art. 305 § 3 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375 ze zm.). Jeżeli zachodzi potrzeba, można zażądać uzupełnienia w wyznaczonym terminie danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie lub dokonać sprawdzenia faktów w tym zakresie. W tym wypadku postanowienie o wszczęciu śledztwa albo o odmowie wszczęcia należy wydać najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia.
O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach. Na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje zażalenie pokrzywdzonemu, instytucji wymienionej w powyższym przepisie oraz osobie wymienionej w art. 305 § 4 K.p.k., jeżeli wskutek przestępstwa doszło do naruszenia jej praw. Z kolei na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje zażalenie stronom, wspomnianej instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, a także osobie niebędącej pokrzywdzonym, która złożyła zawiadomienie (w przypadku niektórych przestępstw), jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.
Wymaga podkreślenia, że jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
|