Moja mama ma problemy zdrowotne, które uniemożliwiają jej samodzielne poruszanie się. Czy to prawda, że jeśli mama uzyska dokument stwierdzający jej niepełnosprawność ruchową, samochód, którym będzie przewożona, będzie można zatrzymywać na miejscach dla osób niepełnosprawnych?
TAK. O ile mamie Czytelnika wydana zostanie karta parkingowa. Osoba niepełnosprawna legitymująca się wspomnianą kartą, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, zasadniczo może - pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności - nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, a także może parkować na miejscach oznaczonych specjalnymi znakami. Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności. Co ważne, omawiane uprawnienia przysługują nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również kierującemu pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową, a także kierującemu pojazdem należącym do placówki, zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, której wydano wspomnianą kartę, przewożącą osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki.
Kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wspomnianej placówce specjalistycznej. Karta jest wydawana na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem, że dana osoba spełnia przesłanki do przyznania jej przedmiotowej karty. W przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w razie ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).
Kartę za opłatą wydaje przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a w przypadku placówki - na okres 3 lat.
|