Zostałem zatrzymany przez policję z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mandat przyjąłem. Posiadam ważne badanie techniczne pojazdu. Niemniej przy tej okazji funkcjonariusz sprawdził stan mojego samochodu - uznał, że jest on na tyle zły, że musi zabrać mi dowód rejestracyjny. Pouczył mnie, że pojazd musi zostać naprawiony. Czy takie postępowanie służb jest zgodne z prawem?
TAK. Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej musi zatrzymać dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) m.in. w razie:
1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu,
b) zagraża porządkowi ruchu,
2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,
3) uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w centralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Zatrzymanie w stosunku do pojazdu zarejestrowanego w Polsce następuje przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) do centralnej ewidencji pojazdów. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Takie zezwolenie nie może być wydane m.in. w przypadku, gdy przyczyną zatrzymania było stwierdzenie, iż pojazd zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym. Stanowi o tym art. 132 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.). Po ustaniu przyczyny uzasadniającej zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) i dopełnieniu innych formalności organ ten przekazuje do centralnej ewidencji pojazdów informację o zwrocie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego).
Sam fakt, iż pojazd posiadał ważne badanie techniczne nie oznacza, że w międzyczasie nie mogło dojść do powstania jakichś uszkodzeń, które uzasadniałyby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Ocena spełniania przez dany pojazd warunków co do jego stanu technicznego przebiega przez porównanie tego stanu w odniesieniu do wymogów stawianych przez rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych pojazdów... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022 ze zm.). Niedopełnienie tych wymogów (np. brak sprawnego oświetlenia) oznacza ziszczenie się przesłanki "stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża porządkowi ruchu" i jest podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
|