Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Inne zagadnienia  »   Zawarcie umowy przez małoletniego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zawarcie umowy przez małoletniego

Gazeta Podatkowa nr 60 (1935) z dnia 28.07.2022
Dawid Szwarc

Moja córka wydała wszystkie swoje oszczędności na kosmetyki - środki miały być przeznaczone na inny cel. Córka ma dopiero 13 lat. Chodzi o niemałą kwotę bo ok. 500 zł. Co więcej, kosmetyki, które kupiła, przeznaczone są dla osób dorosłych, o czym sprzedawca wiedział. Sprzedawca twierdzi jednak, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i nie chce przyjąć zwrotu i oddać pieniędzy. Czy istnieje prawna możliwość podważenia umowy zawartej z osobą małoletnią?

W pewnych sytuacjach będzie to możliwe. Pamiętać bowiem należy, że pełną zdolność do czynności prawnych uzyskuje się z chwilą osiągnięcia pełnoletności. Zdolność ta pozwala na samodzielne nabywanie praw, rozporządzanie nimi, zaciąganie zobowiązań (czyli np. na zawieranie umów). W imieniu małoletniego działają jego przedstawiciele ustawowi. W pewnych przypadkach małoletni mogą posiadać jedynie tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych - przysługuje ona m.in. osobom, które ukończyły 13. rok życia.

Córka Czytelnika posiada zatem ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z przepisami osoba posiadająca taką zdolność może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Reguluje to art. 20 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360). W doktrynie wskazuje się, że chodzi tu o najprostsze umowy, takie jak zakup książki, biletu na tramwaj, jedzenia w szkolnym bufecie itp. Trudno uznać, że taką umową jest kupno tak drogich kosmetyków przeznaczonych dla osoby dorosłej. Warto jednak nadmienić, że interpretacja, kiedy umowę należy uznać za umowę powszechnie zawieraną w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, zależy od różnych okoliczności, np. jak charakter środowiska społecznego oraz sytuacja materialna rodziny.

Co do zasady, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia tej umowy (staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu). Zatem Czytelnik powinien poinformować formalnie sprzedawcę kosmetyków o swoim stanowisku (że umowa, którą zawarła jego córka, nie należy do wspomnianej kategorii umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego) oraz że odmawia potwierdzenia tej umowy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.