Zamierzam kupić synowi hulajnogę, którą będzie jeździł do szkoły. Nie będzie to urządzenie elektryczne, tylko tradycyjne. Jakie zasady w ruchu drogowym obowiązują osobę poruszającą się przy użyciu takiego urządzenia?
Wspomniane urządzenie w Prawie o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988 ze zm.) sklasyfikowane jest jako urządzenie wspomagające ruch. W myśl przepisów, urządzenie wspomagające ruch to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (art. 2 pkt 18a ustawy). Do takich urządzeń zalicza się zatem nie tylko zwykłe hulajnogi, ale np. rolki czy deskorolki.
Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest zobowiązana korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów. Na drodze dla rowerów obowiązuje ją ruch prawostronny. Regulacji tej nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (choć sam musi szczególnie uważać na pieszych z uwagi na to, że ma obowiązek ustępować im pierwszeństwa). Wspomniana osoba, korzystając z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, jest zobowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Z kolei przekraczając jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, musi zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejazdu dla rowerów, a w przypadku jego braku - z przejścia dla pieszych albo przejścia sugerowanego, na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach.
Ponadto korzystający z tego urządzenia powinien pamiętać, aby poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, przy wymijaniu (omijaniu) zachować bezpieczny odstęp od wymijanego (omijanego pojazdu lub uczestnika ruchu), przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wykonania tego manewru bez utrudnienia komukolwiek ruchu, a zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Osobie takiej zabrania się m.in. poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku czy poruszania się tyłem.
|