Zamierzam kupić psa. Czy to prawda, że wysokość podatku od posiadania psa może mieć różną wysokość w zależności od tego, na terenie której gminy mieszka posiadacz psa? Czy przewiduje się jakieś zwolnienia od obowiązku płacenia tego podatku?
Przede wszystkim należy zauważyć, że wspomniana danina nie jest podatkiem, ale opłatą. Ponadto nie w każdej gminie taka opłata występuje. Zgodnie z przepisami rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy. Przewiduje to art. 18a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.). Z powyższego wynika, że gmina opłaty wprowadzać nie musi, ma jednak taką możliwość. Chcąc wprowadzić taką opłatę, gmina ma obowiązek jednoznacznie wyrazić wolę w tym zakresie, nie może zatem czynić tego w sposób dorozumiany, tj. np. jedynie poprzez ustalenie rocznych stawek opłaty od posiadania psów.
Rada gminy, w drodze uchwały, określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat określonych w ustawie, z tym że - w przypadku omawianej opłaty - stawka nie może przekroczyć w 2024 r. kwoty maksymalnej w wysokości 173,57 zł rocznie od jednego psa. Należy pamiętać, że górne granice stawek kwotowych określonych w omawianej ustawie, obowiązujące w danym roku podatkowym, ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W ustawie zostały przewidziane pewne zwolnienia. Opłaty od posiadania psów nie pobiera się m.in. od osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego, od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa, czy też od podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Warto zaznaczyć, że rada gminy, również w drodze uchwały, może wprowadzać inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe od opłat lokalnych. Nie może jednak wprowadzić zwolnienia o charakterze podmiotowym. Przykładowo, w jednym z wyroków sąd wskazał, że sformułowanie uchwały, iż "zwalnia się od opłaty od posiadania psów posiadacza psa pochodzącego ze schroniska" wskazuje, że zwolnienie dotyczy posiadania psa pochodzącego ze schroniska bez względu na to, kto takiego psa posiada (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Ol 250/21).
|