Zostałem potrącony przez kierowcę podczas jazdy rowerem. Wina kierowcy została stwierdzona przed sądem karnym. Dowiedziałem się, że mogę otrzymać od sprawcy rentę. W wyniku wypadku doznałem poważnego złamania trzonu kości udowej, miednicy. Jestem dekarzem. Na chwilę obecną w zasadzie nie jestem w stanie w pełni wykonywać swojego zawodu, mogę jedynie być pomocą majstra. Moje wynagrodzenie zmniejszyło się o blisko 40%. Czy w tej sytuacji mam prawo dochodzić renty?
TAK. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowanemu przysługuje szereg roszczeń, które może kierować do osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. Przepis wprost wskazuje, że naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z powyższego zdarzenia koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Natomiast gdyby w wyniku powyższego zdarzenia poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Tak przewiduje art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego. Jest to tzw. renta cywilna.
Przyznanie wspomnianej renty wymaga zatem porównania stanu sprzed zdarzenia (tu: wypadku) z możliwościami poszkodowanego po tym zdarzeniu. W praktyce podkreśla się, że dokonując takiego porównania nie należy się ograniczać do zarobków istniejących w chwili zdarzenia powodującego szkodę. Renta może być wyższa, jeśli jest prawdopodobne (i co zostanie przed sądem udowodnione), że gdyby poszkodowany był zdrowy, uzyskałby awans, podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, a takie właśnie czynniki mają z reguły duży wpływ na wysokość wynagrodzenia. Powinno się uwzględniać normalny rozwój kariery poszkodowanego, która została drastycznie zatrzymana w związku z nieszczęśliwym zdarzeniem.
Renta cywilna przyznawana jest najczęściej w formie comiesięcznego świadczenia. Niemniej nie można wykluczyć sytuacji, gdy na wniosek poszkodowanego, z uzasadnionych przyczyn, renta zostanie wypłacona w większej kwocie. Warto pamiętać także o tym, że wysokość renty może być dostosowywana do zmieniających się okoliczności. W przyszłości możliwe zatem będzie domaganie się zmiany wysokości przyznanej rekompensaty, np. jej podwyższenia z uwagi na jeszcze większe pogorszenie stanu zdrowia i kolejne ograniczenie dotyczące możliwości wykonywania zawodu.
|