Planuję zmienić miejsce zamieszkania. Z tego co się orientuję, obowiązek meldunkowy miał być zniesiony. Dysponuję nowym dowodem osobistym, w którym nie ma już informacji o zameldowaniu. Czy w obecnym stanie prawnym faktycznie nie muszę się już meldować ani na pobyt stały, ani na pobyt czasowy?
Planowane od wielu lat zniesienie obowiązku meldunkowego nie doszło do skutku. Oznacza to, że nadal należy go wykonać, przy czym od 1 stycznia br. można to zrobić również przez internet.
Mimo iż przepisy przewidują obowiązek meldunkowy, w obecnym stanie prawnym nie określają sankcji za jego niewykonanie.
Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w przepisach. Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, a także zgłoszeniu - w określonych przypadkach - wyjazdu poza granice Polski oraz powrotu z wyjazdu poza granice Polski. Obowiązku meldunkowego można dopełnić w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej - tj. przy użyciu tzw. profilu zaufanego. Stanowi o tym art. 24 ust. 5 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2017 r. poz. 657 ze zm.).
Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Zameldować można się osobiście bądź przez pełnomocnika. Usługa zameldowania jest bezpłatna. Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu osobie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.
Do zameldowania przez internet potrzebny jest przede wszystkim profil zaufany. Do formularza dołącza się dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu, a w razie niemożności jego uzyskania - odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu. Natomiast obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela.
Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być w szczególności umowa cywilnoprawna, odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu. W przypadku dołączenia odwzorowania cyfrowego dokumentów (skanów itp.), w szczególności dokumentów dotyczących lokalu, organ gminy w razie uzasadnionych wątpliwości może żądać okazania oryginałów tych dokumentów.
|