Po raz pierwszy od wielu lat chcę spędzić z rodziną urlop w górach i korzystać ze stoków narciarskich. Słyszałem, że obowiązują określone wymogi odnośnie jazdy na nartach, np. obowiązek posiadania kasku ochronnego. Czy to prawda?
Przepisy przewidują różnego rodzaju obowiązki. Część z nich spoczywa na podmiotach zarządzających stokiem, część na użytkownikach. Za zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających na zorganizowanych terenach narciarskich odpowiada zarządzający tymi terenami. Zorganizowane tereny narciarskie udostępnione do użytkowania po zmroku oświetla się w sposób zapewniający możliwość oceny warunków narciarskich oraz czytelność oznakowania i zabezpieczeń. Zarządzający stokiem informuje o zasadach korzystania z terenu narciarskiego poprzez umieszczenie tych informacji m.in. w miejscach wejścia na te tereny.
Z kolei osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. W szczególności są zobowiązane do zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania, stosowania się do umieszczonych znaków nakazu i zakazu, czy zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Równie istotny jest obowiązek bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób. Stanowi o tym art. 31 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2011 r. nr 208, poz. 1241 ze zm.).
Jeśli chodzi o korzystanie z kasku, to obowiązek nie dotyczy wszystkich osób. xxOsoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16. roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Osoba odpowiedzialna za takiego małoletniego popełnia wykroczenie, jeśli dopuszcza dziecko do jazdy po stoku bez kasku. Osoby starsze są zatem z tego zwolnione.
Ponadto na każdym zorganizowanym stoku zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający stokiem może odmówić wstępu albo nakazać jego opuszczenie osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Naruszenie tego zakazu również stanowi wykroczenie.
|