Mój syn wrócił ze szkoły z poważnym stłuczeniem twarzy. Nikt ze szkoły do mnie nie zadzwonił. Wieczorem syn poczuł się źle i musiałam jechać na pogotowie. Czy szkoła nie powinna zawiadomić mnie o takim zdarzeniu?
Placówka, do której uczęszcza syn Czytelniczki, powinna o takim wydarzeniu poinformować, o ile oczywiście pracownicy byli świadomi, że do wypadku doszło. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że uczeń dozna jakichś obrażeń bez świadków i początkowo czuje się dobrze - wówczas nauczyciele czy opiekunowie mogą zwyczajnie o sprawie nie wiedzieć.
Jeśli jednak informacja o wypadku jest znana, szkoła powinna postępować wedle określonej procedury. W pierwszej kolejności pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku, ma obowiązek niezwłocznie zapewnić poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzić fachową pomoc medyczną, a także - jeśli jest to możliwe - udzielić pierwszej pomocy. Ponadto o wypadku należy zawiadomić niezwłocznie w szczególności rodziców (opiekunów) poszkodowanego dziecka, organ prowadzący szkołę oraz radę rodziców. Gdyby do wypadku doszło w wyniku zatrucia, dodatkowo zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego. Wszelkie powiadomienie powinno nastąpić niezwłocznie - należy zatem zrobić to możliwie szybko po dokonaniu innych ważniejszych czynności. Zawiadomienia dokonuje dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły lub placówki.
Po zapewnieniu pomocy uczniowi i poinformowaniu właściwych osób, konieczne jest powołanie zespołu powypadkowego, którego celem jest ustalenie stanu faktycznego, przebiegu wypadku, a tym samym ustalenie osób odpowiedzialnych za zdarzenie. Skoro szkoła nie powiadomiła Czytelniczki o sprawie, ona sama powinna przedłożyć taką informację do placówki, najlepiej osobiście z potwierdzeniem pisemnym takiego zgłoszenia. Skutkować to będzie przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego w tej sprawie i powołania wspomnianego zespołu.
Przewodniczący zespołu ma obowiązek pouczyć poszkodowanego lub reprezentujące go osoby o przysługujących im prawach w toku postępowania. O treści protokołu oraz o innych materiałach postępowania zaznajamia się poszkodowanego (jeśli jest pełnoletni) i/lub jego rodziców (opiekunów). Taki protokół doręcza się tym osobom po zakończeniu sprawy. Osoby te mają prawo złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu. Mają na to 7 dni, licząc od dnia doręczenia. Wnosi się je na piśmie bądź ustnie do protokołu na ręce przewodniczącego zespołu powypadkowego.
|