Najpóźniej do 30 czerwca 2015 r. zachowają ważność karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością wydane na mocy starych przepisów. Od 1 lipca br. honorowane będą zatem wyłącznie nowe karty parkingowe, których zasady wydania odbiegają od tych wcześniej obowiązujących. Niestety, część osób, która posiadała karty do tej pory, po 30 czerwca br. nowej karty nie otrzyma.
Karty parkingowe wydane na podstawie starych przepisów zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r. Po tej dacie konieczne będzie zatem wyrobienie nowej karty, a niektóre osoby będą musiały przejść na nowo badania celem uzyskania zaświadczenia upoważniającego do wydania tego dokumentu. Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju (są one określone w przepisach szczegółowych). Co więcej, osoba ta jest zwolniona z opłaty związanej z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej.
Zwolnienie nie obejmuje prawa m.in. do bezpłatnego parkowania czy korzystania z płatnych autostrad. Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
W myśl zmienionych przepisów kartę parkingową wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Kartę parkingową osobie, o której mowa w pkt 1 i 2, wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej (będzie ona pobierana od 4 stycznia 2016 r.) przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie wydanego przez zespół orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności, o wskazaniach do ulg i uprawnień, które musi ponadto zawierać wskazanie, że niepełnosprawny spełnia warunki do wydania karty. Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności nie jest zatem tożsame z posiadaniem znacznych ograniczeń w możliwości samodzielnego poruszania się.
Dodatkowa opłata ewidencyjna pobierana będzie od 4 stycznia 2016 r.
W przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). W odniesieniu do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także wobec osób niepełnosprawnych które nie ukończyły 16. roku życia, takiego ograniczenia nie ma - ale i one muszą mieć stwierdzone znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Ustawodawca przewidział odstępstwo od zasady, zgodnie z którą karta parkingowa od dnia 1 lipca 2014 r. przysługuje na podstawie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawanego także od 1 lipca 2014 r. Wyjątek dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które posiadają ważne orzeczenia wydane przed 1 lipca 2014 r. wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania - na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono wskazanie do karty parkingowej.
Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Składa się go do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki. Osoba niepełnosprawna składa wniosek osobiście, z wyjątkiem: osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej wniosek składa jeden z rodziców bądź kurator czy opiekun prawny. Składając wniosek, przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem, że osoba spełnia warunki do wydania karty parkingowej.
Opłata za wydanie karty wynosi 21 zł.
Karta parkingowa traci ważność przede wszystkim po upływie terminu ważności. Wydaje się ją na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na 5 lat. W przypadku karty dla placówki okres jej ważności wynosi 3 lata.
Dodatkowo utrata ważności karty następuje w przypadku zgłoszenia jej utraty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę, w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał, w razie likwidacji placówki, której wydano kartę, a także w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 23.10.2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1446 ze zm.)
|