Spory sądowe wymagają od stron postępowania dużego zaangażowania i niejednokrotnie dużej wiedzy prawniczej. Z tego też powodu uczestnicy często korzystają z pomocy prawnika. Osoby mniej majętne niejednokrotnie nie mają możliwości uzyskania tego rodzaju wsparcia. Dlatego dla tych, którzy nie są w stanie ponieść kosztów wynajęcia prawnika celem reprezentacji w sądzie, przewiduje się instytucję tzw. adwokata z urzędu.
Zwolnienie od kosztów niepotrzebne
O pomoc z urzędu można ubiegać się na dwa sposoby. Po pierwsze, może to uczynić strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części. W tym przypadku możliwość uzyskania pomocy profesjonalnego prawnika zależy od tego, czy sąd przychyli się do wniosku w sprawie kosztów. Po drugie, przyznanie adwokata z urzędu możliwe jest także wobec osoby, którą obiektywnie stać na zapłacenie kosztów sądowych, a więc która takiego zwolnienia z kosztów nie uzyskała. Musi w takiej sytuacji złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikać, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Prawo do prawnika z urzędu można przyznać również osobie prawnej lub innej jednostce organizacyjnej, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolnionej przez sąd od kosztów sądowych, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia prawnika.
Wniosek, oświadczenie, przyrzeczenie
Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu, w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu. Stanowi o tym art. 117 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego.
Osoba fizyczna dołącza do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie. Sąd ma również prawo, aby odebrać od wnioskodawcy oficjalne przyrzeczenie (zapewnienie), że podane przez niego informacje są prawdziwe.
Warto pamiętać, że w samym wniosku strona może wskazać z imienia i nazwiska adwokata lub radcę prawnego, z którego pomocy chciałaby skorzystać (art. 1173 K.p.c.). Nie jest to wiążące dla sądu, niemniej jednak właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem lub radcą prawnym, powinna wyznaczyć wskazanego prawnika do pomocy. Rada ma obowiązek wyznaczyć prawnika niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni, zawiadamiając o tym sąd. W zawiadomieniu wskazuje imię i nazwisko wyznaczonego adwokata lub radcy prawnego oraz jego adres do doręczeń.
O pomoc z urzędu może wnosić również strona niezwolniona od kosztów postępowania.
Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny. Udział fachowego pełnomocnika w sprawie będzie potrzebny zazwyczaj wtedy, gdy strona wnosząca o jego ustanowienie jest nieporadna, ma trudności z samodzielnym podejmowaniem czynności procesowych, albo gdy sprawa jest skomplikowana pod względem faktycznym i prawnym. Pamiętać należy, że w razie oddalenia wniosku strona nie może ponownie domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku.
Przyznanie i cofnięcie pomocy
Strona ubiegająca się o przyznanie pomocy prawnika z urzędu musi podawać wszelkie informacje w sposób rzetelny. Sąd cofnie bowiem ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, jeżeli okaże się, że okoliczności, na podstawie których przyznano pomoc, nie istniały lub przestały istnieć. Wówczas strona obowiązana jest uiścić wynagrodzenie ustanowionego dla niej adwokata lub radcy prawnego. Gdyby okoliczności, na podstawie których przyznano prawnika, przestały istnieć, sąd może obciążyć stronę tym obowiązkiem tylko częściowo, stosownie do zmiany, jaka nastąpiła w jej sytuacji. Natomiast jeśli okaże się, że ubiegający się o pomoc prawnika uzyskał ustanowienie adwokata lub radcy prawnego na podstawie podania świadomie nieprawdziwych okoliczności, wówczas sąd skaże go na grzywnę, niezależnie od obowiązku uiszczenia wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
W orzeczeniu z dnia 7 maja 1981 r., sygn. akt IV CZ 57/81, Sąd Najwyższy podkreślił, że przesłanką skazania na grzywnę jest rozmyślne wprowadzenie sądu w błąd w celu uzyskania zwolnienia od kosztów. Chodzi więc o działanie z zamiarem z góry powziętym, o działanie oszukańcze. Przepis art. 120 § 4 K.p.c. ma charakter wyjątkowy i nie podlega wykładni rozszerzającej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.)
|