Mój znajomy został skazany na wysoką karę grzywny w związku z występkiem. Musi uiścić karę w przeciągu 30 dni. Przeprosił pokrzywdzonego, pogodził się z nim. W tym czasie jego sytuacja finansowa i zdrowotna pogorszyła się. Chciałam zapłacić za niego tę karę. Czy jest to możliwe?
Z formalnego punktu widzenia nie jest to dopuszczalne. Wymierzając karę sąd zawsze bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak stan rodzinny skazanego (ukaranego), jego dotychczasowe postępowanie, wymiar wyrządzonej szkody czy osiągane zarobki (bądź ogólnie posiadany majątek). Istotą kary jest właśnie wymierzenie pewnej dolegliwości w związku z popełnionym czynem zabronionym.
W obowiązującym stanie prawnym ten, kto nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel, popełnia wykroczenie. Stanowi o tym art. 57 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.). Sprawca takiego wykroczenia podlega karze aresztu albo karze grzywny. Kluczowe dla pociągnięcia do odpowiedzialności jest to, czy osoba udzielająca (organizująca) pomocy jest osobą najbliższą dla ukaranego.
W myśl przepisów osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Sama relacja znajomości czy przyjaźni, nawet bardzo zażyłej, nie pozwala na uznanie (na gruncie Kodeksu wykroczeń), że mamy do czynienia z osobą najbliższą. Gdyby Czytelniczka wykazała, że pozostaje ze znajomym np. w nieformalnym związku i tworzy wspólne gospodarstwo (tym samym pozostaje we wspólnym pożyciu), nie mogłoby być mowy o oskarżanie jej o popełnienie wykroczenia. W przeciwnym wypadku jest to możliwe.
Gdyby wbrew zakazowi doszło do wpłacenia tych pieniędzy tytułem kary, nie zostaną one zaliczone na poczet grzywny. Podlegają bowiem przepadkowi. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek, zostają przekazane instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.
|