Jestem jednym ze współwłaścicieli pojazdu, posiadam udział w wysokości 51%. Złożyłem sam w wydziale komunikacji wniosek o rejestrację, jednak organ odmówił wydania decyzji z uwagi na "brak należytego umocowania ze strony pozostałych właścicieli". Czy stanowisko to jest zgodne z prawem?
NIE. Stanowisko organu nie jest prawidłowe.
Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana. Zainteresowany właściciel powinien dołączyć do wniosku wymagane prawem dokumenty, szczegółowo wskazane w przepisach. Jednym z nich jest dowód własności pojazdu. Wynika to z art. 72 i 73 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Bez wątpienia za właściciela pojazdu w rozumieniu powyższych przepisów należy uznać każdego, komu przysługuje prawo własności do pojazdu w ujęciu cywilistycznym, w tym również współwłaściciela.
Jeżeli z dowodu własności (np. umowy zawartej ze zbywcą) wynika, że pojazd, którego dotyczy wniosek o rejestrację, jest współwłasnością kilku osób, a wniosek złożył tylko jeden współwłaściciel, to organ ma obowiązek powiadomić o postępowaniu wszystkie osoby będące stronami w sprawie, zatem pozostałych współwłaścicieli. Wynika to z art. 61 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.). Jeżeli dokumentacja przedłożona wraz z wnioskiem odpowiada wymogom przewidzianym przepisami, organ jest obligowany zarejestrować pojazd i powiadomić o tym wszystkie strony. Rejestracji pojazdu dokonuje się, gdy dokumentacja odpowiada przepisom - taki jest bowiem wymóg Prawa o ruchu drogowym. Natomiast jeżeli pojazd jest własnością kilku osób, nie ocenia się w tym postępowaniu umocowania do zarządzania rzeczą wspólną. Rejestracja to czynność prawa administracyjnego, zaś ocena, czy i w jakim zakresie współwłaściciel jest umocowany do zarządzania rzeczą wspólną, to kwestia prawa cywilnego - przepisów o współwłasności oraz stosownej umowy między współwłaścicielami. Rola organu administracji publicznej zostaje ograniczona do dokonania wszechstronnej oceny, czy w świetle przedstawionych dowodów, osoba, która wniosła o dokonanie rejestracji, jest właścicielem pojazdu i czy przedstawione dowody są wystarczające do pozytywnego rozpatrzenia sprawy. Przedłożenie umowy sprzedaży, z której wynika, że jest współwłaścicielem, jest zatem wystarczające.
|