Zamierzam założyć sprawę sądową przeciwko sąsiadowi, który uszkodził mi ogrodzenie podczas prac remontowych. Co powinno znaleźć się w pozwie, aby sąd przychylił się do mojego żądania? Sąsiad odmawia jakiejkolwiek rozmowy w tej sprawie.
Najtrudniejszą kwestią przy dochodzeniu odszkodowania jest wykazanie (udowodnienie) powstania szkody rozmiaru i związku przyczynowo-skutkowego działania (zaniechania) określonej osoby - odpowiedzialnego za szkodę - z powstaniem uszczerbku w majątku poszkodowanego. To na osobie, która dochodzi odszkodowania, spoczywa formalny (prawny) ciężar udowodnienia wszelkich faktów, których istnienia wykazuje i zarzuca stronie pozwanej. Szkoda może nastąpić bądź w majątku, bądź "na osobie" poszkodowanego i wówczas jest nazywana krzywdą. Często jest tak, że to samo zdarzenie jest źródłem zarówno szkody majątkowej, jak i niemajątkowej (wypadek, który powoduje z jednej strony szkody majątkowe - koszty leczenia, utratę pracy czy konieczność zmiany pracy na gorzej płatną oraz z drugiej jest przyczyną stanu strachu, cierpienia). Szkoda majątkowa obejmuje zarówno stratę, jak i utracone korzyści.
Wykazanie, że dana osoba ponosi odpowiedzialność za szkodę wymaga wskazania określonej podstawy prawnej. Przykładowo, jeśli ktoś wyrządza szkodę czynem niedozwolonym, to podstawa odszkodowawcza zawarta jest w art. 415 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, ten, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Trzeba mieć na uwadze, że wiele przepisów uzupełnia/modyfikuje zasady ponoszenia odpowiedzialności odszkodowawczej (np. przerzuca ciężar dowodowy w pewnym zakresie na sprawcę czy opiera odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, a nie winy sprawcy).
Jeśli chodzi o kwestie dowodowe, to najpewniejszym dowodem są dokumenty. Tym środkiem dowodowym można wykazać zaistnienie zdarzenia (np. protokół policji z miejsca zdarzenia), zaistnienie szkody (np. dokumentacja połączona z materiałem fotograficznym i wideo) oraz rozmiar szkody (np. wycena prac przez firmę budowlaną). Równie istotne jest to, że warunkiem koniecznym odpowiedzialności odszkodowawczej jest związek przyczynowy pomiędzy działaniem (zaniechaniem) określonej osoby a powstałą szkodą. Ten związek poszkodowany również musi wykazać. Podmiot zobowiązany do naprawienia szkody ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W pozwie należy zawnioskować o powołanie biegłego, który taką wycenę przedstawi na użytek postępowania sądowego.
|