Chciałabym wyjechać wraz z dzieckiem za granicę. Nie ma ono jednak paszportu. Jego ojciec mieszka za granicą i nie zamierza w najbliższym czasie przyjechać do Polski. Poza tym już teraz deklaruje, że nie zgodzi się na wydanie dziecku paszportu. Czy jego zgoda jest wymagana? A jeśli tak - czy jest inny sposób umożliwiający mi wyjazd wraz z dzieckiem?
Zgoda ojca dziecka jest wymagana. Wynika to z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 268). Przepis ten stanowi, że wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza.
Alternatywnym dla paszportu dokumentem umożliwiającym wyjazd dziecka z kraju - lecz tylko w granicach Unii Europejskiej - jest dowód osobisty. Zagadnienia tego dotyczy ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993), którą w omawianym zakresie należy odczytywać łącznie z przepisami wykonawczymi. Wskazane akty prawne regulują procedurę wystąpienia z wnioskiem o wydanie dziecku dowodu osobistego na dwa sposoby. Według art. 34 ust. 2 i 3 ww. ustawy, osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty po ukończeniu 13. roku życia. Natomiast osobie, która nie ukończyła 13 lat, dowód osobisty może być wydany na uzasadniony wniosek jej rodziców lub opiekunów. Co więcej, za dziecko, które ukończyło 13. rok życia, wniosek o wydanie dowodu osobistego składa jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd. Natomiast za dziecko poniżej 13 lat z wnioskiem takim muszą wystąpić oboje rodzice lub opiekunowie albo jeden z nich wraz z pisemną zgodą drugiego, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza.
Jeżeli zatem dziecko Czytelniczki ma 13 lat lub więcej, bez potrzeby uzyskiwania zgody jego ojca, może ona złożyć wniosek o wydanie dla niego dowodu osobistego. Taki dowód będzie ważny 5 lat od daty jego wydania. Jeśli zaś dziecko jest młodsze, zgoda drugiego rodzica będzie niezbędna. W takiej sytuacji, wobec braku porozumienia z ojcem dziecka, Czytelniczce pozostaje zwrócenie się do sądu opiekuńczego, czyli do właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich z wnioskiem o rozstrzygnięcie. Orzeczenie sądu przychylające się do stanowiska matki dziecka zastąpi wymaganą przepisami zgodę ojca. Minusem tego rozwiązania jest czas - czynności należy podjąć wiele miesięcy przed wyjazdem.
|