Mój ojciec został skazany na karę roku pozbawienia wolności. Zakład karny jest przepełniony. Czy przepisy określają minimalną powierzchnię, która powinna przypadać na skazanego? Czy istnieje możliwość odroczenia wykonania kary?
Prawo reguluje te kwestie z uwagi na konieczność zapewnienia osadzonym prawa do humanitarnego traktowania.
Skazanego osadza się w celi mieszkalnej wieloosobowej lub jednoosobowej. Powierzchnia w celi mieszkalnej, przypadająca na skazanego, musi wynosić nie mniej niż 3 m2. Odpowiednie warunki to nie tylko kwestia powierzchni. Cele wyposaża się w określony sprzęt kwaterunkowy zapewniający skazanemu osobne miejsce do spania, odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, a także oświetlenie odpowiednie do czytania i wykonywania pracy. Wymogi wskazano w art. 110 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.).
Trzeba jednak pamiętać, że dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego może umieścić skazanego na czas określony, nie dłuższy niż 90 dni, w celi mieszkalnej, w której powierzchnia przypadająca na skazanego wynosi poniżej 3 m2, nie mniej niż 2 m2. Taka możliwość istnieje tylko w sytuacjach nadzwyczajnych (epidemia w zakładzie karnym, stan klęski żywiołowej itp.). Ten sam podmiot może umieścić skazanego na czas określony, nie dłuższy niż 14 dni, w celi mieszkalnej, w której powierzchnia przypadająca na skazanego wynosi poniżej 3 m2, nie mniej niż 2 m2, jeżeli zachodzi konieczność natychmiastowego umieszczenia go w zakładzie karnym lub areszcie śledczym nieposiadającym wolnych miejsc w celach mieszkalnych. Dotyczy to m.in. skazanego w warunkach recydywy czy na karę pozbawienia wolności przekraczającą dwa lata.
Jeśli ojciec Czytelnika nie kwalifikuje się do wyjątków wskazanych w przepisach, a w zakładach karnych brakuje miejsc zapewniających określoną powierzchnię, wówczas może pojawić się szansa na odroczenie wykonania kary. Sąd może bowiem odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności w wymiarze do dwóch lat, jeżeli liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów.
|