Rozpoczął się sezon rowerowy. Słyszałam, że niedawno doszło do zmiany przepisów regulujących kwestię ruchu rowerzystów. Na co powinnam w szczególności zwrócić uwagę, aby bezpiecznie korzystać z roweru i nie stwarzać zagrożenia na drodze?
Rowerzysta powinien zwrócić szczególną uwagę na te przepisy, które dotyczą jego bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinien poruszać się po drodze dla rowerów (tzw. ścieżce rowerowej) bądź po drodze przeznaczonej dla ruchu pieszych i rowerzystów, albo korzystać z pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów wchodzi w grę wtedy, gdy są one wyznaczone dla kierunku, w którym jadący się porusza lub zamierza skręcić. Chodnik, a więc pas drogi wydzielonej dla ruchu pieszych nie jest przeznaczony dla rowerzystów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych wchodzi w grę m.in., gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), bądź gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych w sytuacji, gdy jest to dozwolone, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Oznacza to, że musi jechać wolniej niż w normalnej sytuacji.
Kierujący rowerem może wyprzedzać powoli jadące pojazdy, inne niż rower, z ich prawej strony - jest to szczególnie ważne przed skrzyżowaniem.
W większości przypadków rowerzysta nie ma możliwości korzystania ze specjalnych dróg dla rowerów, gdyż ich ilość jest mała. W takiej sytuacji kierujący rowerem jest zobowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Jazda po jezdni możliwa jest zasadniczo po jej prawej stronie. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych tylko wtedy, gdy opiekuje się osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku (np. prowadzi prosto i w lewo).
Kierujący rowerem może również zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
Przepisy dopuszczają ponadto, w drodze wyjątku, jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wynika to z art. 33 ust. 3a Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.). Sam przepis używa jednak pojęcia "w drodze wyjątku", a to oznacza, że rowerzyści powinni korzystać z tego rozwiązania raczej rzadko, a już na pewno nie wtedy, gdy ruch na drodze jest znaczny.
|