W wakacje planujemy wyjazd pociągiem całą rodziną nad morze. Musimy zabrać ze sobą dwa psy. Czy można je przewozić razem z ludźmi, czy będą one umieszczone w jakimś specjalnym wagonie?
Właściciel zwierzęcia domowego musi stosować się zawsze do regulaminów przewoźnika, z którego usług korzysta. Przed podróżą warto więc zapoznać się w dziale informacji czy na stronie internetowej przewoźnika z treścią stosownego dokumentu.
Również przepisy ogólne regulują kwestię zasad przewozu zwierząt publicznym transportem. Przede wszystkim przepisy definiują pojęcie obszar kolejowy. Jest to teren, na którym znajduje się droga kolejowa, budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do zarządzania, eksploatacji i utrzymania linii kolejowej oraz przewozu osób i rzeczy. Zabrania się nie tylko w pociągach i innych pojazdach kolejowych, ale również na obszarze kolejowym, pozostawiania zwierząt bez dozoru, wprowadzania oraz wpuszczania ich bez kagańców i smyczy, a także bez aktualnego świadectwa szczepienia. Zakaz ten obejmuje więc nie tylko poszczególne przedziały i korytarze w pociągu, ale też inne miejsca, takie jak np. okolice kas biletowych oraz peronów, poczekalni i holów. Zabronione jest również umieszczanie zwierząt na miejscach do siedzenia, leżenia lub spania. Wynika to z § 3 pkt 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych (Dz. U. z 2004 r. nr 264, poz. 2637).
Warto stosować się do wszystkich ograniczeń w przewozie zwierząt, gdyż niepodporządkowanie się grozi nałożeniem kary. Kontrola opisanych powyżej przepisów porządkowych powierzona została funkcjonariuszom straży ochrony kolei. Naruszenie wspomnianych nakazów lub zakazów stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Funkcjonariusze straży ochrony kolei za popełnienie takiego wykroczenia mogą nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego.
|