Mój mąż od roku odbywa karę pozbawienia wolności. Czy istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia kary, jeśli skazany zachowuje się poprawnie w zakładzie karnym? Czy ma znaczenie, że dotychczas nie był osobą karaną?
Wszystkie te okoliczności mają znaczenie dla podjęcia decyzji w tej sprawie. Zasadniczo skazany odbywa karę pozbawienia wolności w takim wymiarze, jaki wynika z prawomocnego wyroku skazującego. Niemniej jednak w drodze wyjątku, istnieje możliwość skrócenia wymiaru kary, poprzez zastosowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z zakładu karnego. Sąd może podjąć taką decyzję tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Musi więc zachodzić tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna. Wynika to z art. 77 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Ponadto wymaga się, aby skazany odbył co najmniej połowę kary. W przypadku recydywistów czy kar szczególnie wysokich ten wymóg jest jeszcze surowszy.
Podejmując decyzję o zwolnieniu sąd poddaje jednak skazanego próbie. Okresem próby jest czas pozostały do odbycia kary, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata, ani dłuższy niż 5 lat. W tym czasie sprawca musi szczególnie uważać na to, aby nie naruszać porządku prawnego, nie popełniać przestępstw ani nawet wykroczeń. Może zostać oddany pod dozór m.in. kuratora sądowego czy osoby godnej zaufania. Co więcej, mogą zostać nałożone na niego różnego rodzaju obowiązki, np. przeproszenia pokrzywdzonego, powstrzymania się od nadużywania alkoholu, łożenia na utrzymanie rodziny. Sprawca cały czas odbywa więc karę, jednak przebiega ona inaczej - nie można uznać, że z chwilą wyjścia na wolność sprawca zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności.
Jeśli mąż Czytelniczki będzie chciał skorzystać z warunkowego zwolnienia, musi złożyć stosowny wniosek do sądu penitencjarnego - jest nim sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce, w którym skazany przebywa. Trzeba również pamiętać, że gdy sprawca zwolniony z zakładu karnego narusza warunki porozumienia, sąd penitencjarny może, a czasem musi odwołać zwolnienie. Co ważne, w razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności. Jeśli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą już z chwilą warunkowego zwolnienia.
|