Jestem osobą z niepełnosprawnością ruchową. Chciałabym aktywniej i bardziej samodzielnie uczestniczyć w życiu społecznym. Otrzymałam niedawno od rodziców samochód. Podobno istnieje możliwość, abym uzyskała specjalny dokument pozwalający mi na łatwiejsze parkowanie pojazdu. W jaki sposób go uzyskać?
W pytaniu chodzi o tzw. kartę parkingową. Taką kartę wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Osobie, o której mowa w pkt 1 i 2, kartę wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie wydanego przez zespół:
1) orzeczenia o niepełnosprawności,
2) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3) orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Orzeczenie musi posiadać wskazanie, że osoba niepełnosprawna spełnia przesłanki do przyznania jej wspomnianej karty, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia). Osobie wskazanej w pkt 1 i 2 kartę wydaje się na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat.
Osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Uprawnienie to przysługuje również kierującemu pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową. Chodzi tu m.in. o znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach) czy B-35 (zakaz postoju). Przepis przewiduje jednak, że niestosowanie się do wspomnianych znaków może nastąpić pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby - w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
|