POLECAMY |
||
Moja mama została potrącona przez rowerzystę. Doznała poważnego złamania biodra. Sprawca został skazany za przestępstwo, jednak z uwagi na brak majątku mama nigdy nie otrzymała od niego żadnego odszkodowania. Doszły mnie informacje, że pokrzywdzony przestępstwem może uzyskać jakieś środki z budżetu państwa, jeśli sam nie uzyskał odszkodowania (np. z polisy ubezpieczeniowej). W jaki sposób uzyskać taką pomoc?
W pewnych sytuacjach pokrzywdzony przestępstwem (a czasem osoba mu bliska) może otrzymać ze środków publicznych pomoc finansową określaną mianem kompensaty. Kompensatę przyznaje się, jeżeli czyn zabroniony został popełniony na terytorium Polski na szkodę osoby mającej miejsce stałego pobytu na tym terytorium lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania lub kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a także kosztów pogrzebu, od sprawcy lub sprawców czynu zabronionego, z tytułu ubezpieczenia lub ze środków pomocy społecznej, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy czynu zabronionego zostali ustaleni.
Wspomniana osoba uprawniona to:
1) osoba najbliższa dla ofiary (tj. osoby fizycznej, która na skutek czynu zabronionego poniosła śmierć) bądź
2) ofiara, tj. osoba fizyczna, która na skutek czynu zabronionego doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni).
Osoba najbliższa dla ofiary zgodnie z definicją oznacza małżonka lub osobę pozostającą z ofiarą we wspólnym pożyciu, wstępnego lub zstępnego ofiary oraz osobę pozostającą z ofiarą w stosunku przysposobienia. Kompensata nie może przekroczyć 25 tys. zł, a gdy ofiara poniosła śmierć - kwoty 60 tys. zł.
Organem właściwym w sprawach o przyznanie kompensaty jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby uprawnionej. Kompensatę przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej lub prokuratora. Wniosek składa się do organu orzekającego w terminie 3 lat od dnia ujawnienia się skutków czynu zabronionego, nie później jednak niż w terminie 5 lat od dnia jego popełnienia, pod rygorem wygaśnięcia uprawnienia do żądania kompensaty. Tak stanowi art. 8 ust. 5 ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (Dz. U. z 2016 r. poz. 325). Do wniosku o kompensatę należy dołączyć odpis zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, odpisy orzeczeń wydanych w postępowaniu karnym, odpisy zaświadczeń lekarskich lub opinii biegłych dotyczących doznania przez ofiarę uszczerbku na zdrowiu oraz inne dokumenty potwierdzające informacje zawarte we wniosku.
|