Podczas przerwy w lekcjach mój syn został popchnięty przez kolegę i uderzył głową w ścianę. Doznał poważnego stłuczenia twarzy. O sprawie dowiedziałam się po powrocie dziecka do domu. Czy taka informacja nie powinna mi zostać przekazana niezwłocznie przez pracownika szkoły?
TAK. Czytelniczka jako rodzic powinna być o sprawie powiadomiona wcześniej.
Pracownik szkoły lub placówki, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie:
1) rodziców (opiekunów) poszkodowanego,
2) pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) społecznego inspektora pracy,
4) organ prowadzący szkołę lub placówkę,
5) radę rodziców.
O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Z kolei o wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego. Zawiadomień tych dokonuje dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły lub placówki. Procedura taka przewidziana została w § 41 rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 ze zm.).
Miejsce wypadku powinno zostać zabezpieczone, a następnie dyrektor powinien powołać specjalny zespół do zbadania przyczyn zdarzenia. Po przeprowadzeniu postępowania sporządza się protokół powypadkowy - należy to zrobić w terminie 21 dni od dnia zakończenia postępowania powypadkowego i niezwłocznie doręczyć osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami tego postępowania (m.in. rodzicom poszkodowanego małoletniego).
W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby uprawnione do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu. Zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu lub na piśmie przewodniczącemu zespołu. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń organ prowadzący szkołę lub placówkę może zlecić dotychczasowemu zespołowi wyjaśnienie ustaleń protokołu lub przeprowadzenie określonych czynności dowodowych lub powołać nowy zespół celem ponownego przeprowadzenia postępowania powypadkowego.
|