W związku z niepełnosprawnością mojej córki, która ma poważną wadę wzroku, rozważam zakup psa, który będzie jej asystował. Czy pies musi odbyć jakieś szczególne szkolenie, aby pełnić funkcję przewodnika osoby niepełnosprawnej? Czy córka, korzystając z takiej pomocy, będzie miała możliwość wejścia np. do restauracji czy tramwaju razem z takim psem?
Nie każdy pies może być wykorzystywany jako przewodnik dla osoby niepełnosprawnej. Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Kluczowe jest zatem posiadanie takiego psa, który odbędzie wspomniane szkolenie z wynikiem pozytywnym.
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej. W szczególności chodzi tu m.in. o budynki i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych. Podobnie możliwość wejścia ze wspomnianym psem wchodzi w grę również w odniesieniu do innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Tak wynika z art. 20a ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.). Osoba niepełnosprawna ma również prawo korzystać wraz z psem z przestrzeni otwartych, takich jak parki narodowe, rezerwaty przyrody, plaże czy kąpieliska. Uprawnienie to przysługuje także w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej.
Należy jednak pamiętać, że posiadanie stosownego uprawnienia do wejścia z psem asystującym do określonego obiektu nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa. Warunkiem skorzystania z powyższych uprawnień jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
|