We wrześniu br. moje najstarsze dziecko idzie do pierwszej klasy. Z kolei młodsze rozpoczyna naukę w "zerówce", przy czym zajęcia będą organizowane przez szkołę. Podobno w przypadku obojga dzieci mogę starać się o przyznanie wyprawki na rozpoczęcie nauki. Gdzie złożyć stosowny wniosek w tej sprawie?
Czytelnik może uzyskać wyprawkę dobry start na dziecko, które idzie do pierwszej klasy, natomiast nie będzie takiej możliwości w przypadku dziecka rozpoczynającego naukę w "zerówce" (podobnie w odniesieniu do dziecka odbywającego naukę na studiach). Bez znaczenia jest, w jakiej placówce odbywać się będzie nauka zerówkowicza. Świadczenie dobry start przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia m.in.:
1) przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia,
2) przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia - w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie to przysługuje rodzicom (opiekunom faktycznym, prawnym, itp.) bądź osobom uczącym się w rozumieniu przepisów. Tak stanowi § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. z 2018 r. poz. 1061 ze zm.). Wysokość świadczenia dobry start to 300 zł.
Postępowanie w sprawie świadczenia dobry start prowadzi organ właściwy, czyli w większości sytuacji wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o tego rodzaju pomoc lub otrzymującej świadczenie. Ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata następują na wniosek. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Przyznanie wyprawki nie wymaga wydania decyzji, natomiast w przypadku odmowy udzielenia takiej pomocy, tego rodzaju formalne rozstrzygnięcie jest konieczne.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia dobry start są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku do dnia 30 listopada danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku do dnia 30 listopada danego roku. Ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do wyprawki oraz wypłata następuje nie później niż do dnia 30 września.
|