W związku z chorobą i pobytem w szpitalu musiałem zwolnić się z pracy. Przez pewien czas miałem poważne problemy finansowe. Mam dług w związku z niezapłaconą opłatą abonamentową RTV. Czy istnieje możliwość częściowego umorzenia zaległości bądź rozłożenia jej na raty?
TAK, jest to możliwe choć jest to instytucja zarezerwowana tylko dla wyjątkowych przypadków. Na wstępie należy wyjaśnić, że poniższe wyjaśnienie dotyczy tzw. opłaty abonamentowej za używanie odbiorników RTV. Nie odnosi się to jednak do opłat z tytułu umów np. z sieciami kablowymi czy platformami cyfrowymi. Opłata za używanie odbiorników RTV ma charakter publiczny, natomiast opłaty dla sieci kablowych i platform wynikają z umów cywilnoprawnych, które zawiera się z wybranymi podmiotami.
Można wnioskować albo o rozłożenie długu na raty, albo o jego umorzenie - zarówno co do należności głównej, jak i odsetek za zwłokę. W myśl przepisów może do tego dojść w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Właściwa w sprawie rozstrzygnięcia tego rodzaju wniosku jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wynika to z art. 10 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1204). KRRiT jest również organem, do którego zainteresowany składa wniosek w omawianej sprawie. Trzeba mieć na uwadze, że wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu RTV rozpatrywane są zgodnie z wystąpieniem dłużnika. W przypadku gdy wnioskował on o rozłożenie zaległości na raty, nie można zakwalifikować jej do umorzenia.
Niewątpliwie w tego typu sprawach kluczowe jest uzasadnienie wniosku. Powinno być ono wiarygodne, uzasadnione wyłącznie okolicznościami nadzwyczajnymi i obiektywnymi, bo tylko takie mają szansę na uwzględnienie. Przykładowo mogą to być przypadki losowe, takie jak choroba czy śmierć członka rodziny, jak również ciężka sytuacja finansowa związana z nagłą utratą pracy.
Dokument stwierdzający umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu RTV abonent składa na Poczcie Polskiej, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
|