Już trzeci raz w ciągu pół roku reklamuję komputer. Czy istnieje limit napraw, po którego przekroczeniu sprzedawca ma obowiązek wymienić towar na nowy lub oddać zapłaconą za niego cenę? Przez te awarie nie miałem możliwości korzystania z komputera już ponad 2 miesiące. Co mogę zrobić?
Dochodzenie uprawnień przez konsumenta może opierać się zarówno na umowie gwarancyjnej, jak i na przepisach prawa powszechnie obowiązującego. To pierwsze rozwiązanie może zawierać zapisy o bardzo różnej treści i często - im większą renomą cieszy się gwarant, producent sprzętu - można spotkać postanowienia, że określona ilość reklamacji w danym czasie skutkuje wymianą sprzętu na nowy. Natomiast regulacje ustawowe, tj. przepisy chroniące konsumentów niezależnie od gwarancji, takich zapisów nie zawierają.
Przepis stanowi, że jeśli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Wynika to z art. 8 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2002 r. nr 141, poz. 1176 ze zm.). W sytuacji gdyby taka naprawa lub wymiana nie była możliwa z powyższych przyczyn albo gdyby sprzedawca w odpowiednim czasie nie wykonał stosownych prac bądź gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, wówczas konsument ma prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Pamiętać trzeba, że od umowy nie można odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna.
Tak jak wskazano na wstępie, w przepisach nie ma mowy o "ilości napraw". Pomimo tego oczywistym jest, że bardzo często psucie się towaru może prowadzić w skrajnych przypadkach do tego, że nie można z niego w zasadzie normalnie korzystać (sprzęt przez tygodnie znajduje się w serwisie bądź w drodze do serwisu lub klienta). Przy kolejnym zgłoszeniu reklamacyjnym Czytelnik powinien wskazać czego się domaga i powołując się na wskazane przepisy zażądać wymiany produktu na nowy bądź odstąpić od umowy i zażądać zwrot pieniędzy. Pamiętać trzeba, że kupujący traci powyższe uprawnienia, jeżeli przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową nie zawiadomi o tym sprzedawcy (art. 9 ust. 1 ustawy).
Sprzedawca, który otrzymał od konsumenta reklamację i nie ustosunkował się do niej w terminie 14 dni, uznaje przedstawione żądania za uzasadnione.
|