W grudniu 2024 r. otrzymaliśmy i zapłaciliśmy fakturę za ratę leasingową dotyczącą stycznia 2025 r. Jest to leasing finansowy dla celów bilansowych i operacyjny dla celów podatkowych. Jak ująć w księgach rachunkowych tę fakturę i jak wykazać tę opłatę w bilansie?
Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych (środek trwały) podlegający amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie z tytułu przedmiotu leasingu. Ponoszone opłaty leasingowe należy rozliczać na część kapitałową, stanowiącą spłatę zobowiązania z tytułu przedmiotu leasingu, oraz część odsetkową, odnoszoną w koszty finansowe. Ewidencja miesięcznych rat leasingowych może zasadniczo przebiegać zapisami:
1. Faktura za ratę leasingową:
a) wartość brutto czynszu
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24-91 "Rozrachunki z finansującym - bieżące",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) przeniesienie raty czynszu do rozliczenia (wartość netto)
- Wn konto 24-93 "Rozliczenie opłat leasingowych",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
2. Zapłata faktury:
- Wn konto 24-91 "Rozrachunki z finansującym - bieżące",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
3. PK - rozliczenie opłaty leasingowej:
a) część kapitałowa czynszu
- Wn konto 24-92 "Rozrachunki z finansującym z tytułu przedmiotu leasingu",
- Ma konto 24-93 "Rozliczenie opłat leasingowych",
b) część odsetkowa czynszu
- Wn konto 75-1 "Koszty finansowe",
- Ma konto 24-93 "Rozliczenie opłat leasingowych".
Przy ewidencji kosztów na przełomie okresów sprawozdawczych należy uwzględnić obowiązujące w rachunkowości zasady memoriału i współmierności. Określona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości zasada memoriału nakazuje jednostkom ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na ich rzecz przychody, jak i obciążające je koszty, związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego (okresu sprawozdawczego), niezależnie od terminu ich zapłaty. Natomiast określona w art. 6 ust. 2 ustawy zasada współmierności stanowi, iż dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczyć należy koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
Faktura za ratę leasingową wystawiona i opłacona w grudniu 2024 r. powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych grudnia 2024 r. (zapisy przedstawione wcześniej w pkt 1 i 2). Przy czym rata leasingu operacyjnego za styczeń 2025 r. może pozostać w całości na koncie 24-93 "Rozliczenie opłat leasingowych" - zostanie ona rozliczona dopiero w styczniu 2025 r., tj. w miesiącu, którego dotyczy, w podziale na część kapitałową i odsetkową. Może też zostać przeksięgowana na konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe" i wówczas z tego konta nastąpi rozliczenie opłat w 2025 r.
W bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wartość netto środka trwałego będącego przedmiotem leasingu finansowego wykazuje się w aktywach w pozycji A.II.1 "Środki trwałe", a kwotę zobowiązań wobec finansującego z tytułu przedmiotu leasingu finansowego w podziale na krótkoterminowe i długoterminowe w pasywach bilansu odpowiednio w pozycji B.III.3 lit. c) "Zobowiązania krótkoterminowe - zobowiązania wobec pozostałych jednostek - inne zobowiązania finansowe" lub B.II.3 lit. c) "Zobowiązania długoterminowe - wobec pozostałych jednostek - inne zobowiązania finansowe". Saldo konta 24-93 (lub 65) dotyczące nierozliczonej opłaty dotyczącej 2024 r. można zaprezentować w aktywach bilansu w pozycji B.IV "Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe".
|