Spółka jest czynnym podatnikiem VAT rozliczającym podatek VAT miesięcznie. W grudniu 2024 r. nabyła u przedsiębiorcy (dwa razy) towary. W tym samym miesiącu otrzymała faktury dokumentujące te dostawy i odliczyła wykazany tam podatek VAT. Następnie w styczniu 2025 r. otrzymała faktury korygujące transakcje dokonane w grudniu 2024 r. - jedną "in minus", drugą "in plus". Powodem sporządzenia tych korekt była błędna cena netto towarów zastosowana na fakturach pierwotnych.
Do którego roku ująć otrzymane faktury w księgach rachunkowych? Czy można je ująć w księgach bieżącego roku (w styczniu 2025 r.)? Sprawozdanie finansowe za 2024 r. nie zostało jeszcze sporządzone.
Gdy błędy polegające na wykazaniu w księgach grudnia 2024 r. zakupionych towarów w niewłaściwej cenie zostaną poprawione wystawionymi w styczniu 2025 r. fakturami korygującymi, należy je skorygować w księgach grudnia 2024 r. W danym roku należy bowiem wykazać w księgach rachunkowych aktywa (w przypadku gdy towary pozostają na magazynie) lub koszty (w przypadku gdy towary zostały już sprzedane) w prawidłowej, realnej wysokości.
W zależności od tego, czy cena pierwotna była zawyżona, czy zaniżona, korekty faktur należy wprowadzić do ksiąg grudnia 2024 r. zapisami:
a) korekta wartości netto
- Wn/Ma konto 33 "Towary" lub konto 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (jeśli jednostka ewidencjonuje towary w cenach ewidencyjnych) albo konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)",
b) korekta VAT naliczonego podlegającego odliczeniu
- Wn/Ma konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie" (w analityce: VAT do rozliczenia w odpowiednim miesiącu),
c) korekta wartości brutto
- Ma/Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".
Może się zdarzyć, że nie będzie możliwe ustalenie, czy towary objęte fakturą korygującą pozostają jeszcze w magazynie, czy zostały sprzedane w 2024 r. W takim przypadku kwotę netto korekty odnosi się na konto 73-1.
W przypadku księgowań na koncie kosztów po stronie Ma zaleca się w celu zachowania czystości obrotów wprowadzenie zapisu technicznego.
Warto dodać, że dla celów podatku dochodowego w tym przypadku korekty także należy dokonać w miesiącu, w którym miał miejsce błąd. O momencie uwzględnienia korekty kosztów w podatku dochodowym stanowią art. 22 ust. 7c-7f ustawy o pdof (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) i odpowiednio art. 15 ust. 4i-4l ustawy o pdop (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Natomiast gdy korekta kosztów jest spowodowana błędem popełnionym na fakturze pierwotnej (błąd w cenie towarów), a więc błędem rachunkowym - powinna zostać podatkowo rozliczona w okresie, w którym błąd powstał.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania ![]() |
|