Posiadam budynek, który na podstawie umowy najmu użytkuje inny przedsiębiorca. Umowa najmu została zawarta w 2020 r. na czas nieokreślony. Czy to prawda, że powinienem był sporządzić dla tego budynku świadectwo charakterystyki energetycznej?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2024 r. poz. 101), w brzmieniu obowiązującym od 28 kwietnia 2023 r., właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży,
2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
3) wynajmowanego.
W sytuacji gdy umowa sprzedaży czy najmu dotyczy całego budynku, sporządzone i przekazane świadectwo charakterystyki energetycznej również musi dotyczyć całego budynku. Natomiast, jeśli umowa obejmuje część budynku, np. pojedynczy lokal, świadectwo charakterystyki energetycznej powinno odnosić się do tej konkretnej części budynku.
Z wyjaśnień udzielonych w dniu 9 marca 2023 r. naszemu Wydawnictwu przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że przy sprzedaży czy najmie: "Dokument świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części powinien zostać sporządzony przed zawarciem jednej z ww. umów. W przypadku zawarcia umowy sprzedaży/zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabywca powinien otrzymać oryginał świadectwa charakterystyki energetycznej, a przy umowie najmu - kopię".
Co istotne, świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez okres 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwo traci ważność przed upływem ww. terminu, gdy w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych ulegnie zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku, np. zostanie dokonana wymiana okien, wymiana drzwi zewnętrznych czy zostaną przeprowadzone prace w zakresie docieplenia budynku.
Obowiązek sporządzenia i przekazania certyfikatu energetycznego dotyczy tylko umów zawartych od dnia wejścia w życie przepisów, tj. od 28 kwietnia 2023 r. Oznacza to, że jeżeli obowiązująca umowa najmu budynku, o którym mowa w pytaniu, została zawarta przed tą datą, to obecnie nie zachodzi konieczność sporządzania świadectwa.
Warto w tym miejscu wskazać, że ustawa o charakterystyce energetycznej budynków przewiduje wyjątki od obowiązku sporządzenia certyfikatu energetycznego. Zgodnie z art. 3 ust. 4 tej ustawy z obowiązku sporządzania świadectw zwolnieni są inwestorzy oraz właściciele budynku:
Nie dotyczy to również gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2 rok).
Ponadto obowiązek ten nie znajduje zastosowania w odniesieniu do budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, jeśli powstają one do własnych celów mieszkaniowych, tzn. gdy właściciel nieruchomości jest także inwestorem, budował dom dla siebie i nie zamierza go sprzedawać.
|