Mój syn otrzymał w spadku po swoim dziadku dość spory majątek, w tym kawalerkę. Syn jest małoletni. Wraz z żoną wykonujemy nad dzieckiem władzę rodzicielską, w tym czynności zarządu jego majątkiem. Czy prawdą jest, że majątek małoletniego dziecka może być wykorzystywany na zaspokajanie potrzeb rodziny, w tym na potrzeby rodzeństwa syna?
W pewnym zakresie majątek dziecka może być wykorzystywany na wspomniane potrzeby. Zgodnie z przepisami czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny. Przewiduje to art. 103 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809). W doktrynie podkreśla się, że w powołanym przepisie mowa jest o dochodzie, a ściśle czystym dochodzie z majątku dziecka. Chodzi zatem o zysk, który oblicza się w ten sposób, iż od przychodów odejmuje się wszelkie koszty ich uzyskania. Dla ustalenia dochodów z majątku dziecka należy zatem sumować przychody, jakie przynoszą poszczególne składniki, od czego odejmuje się następnie wszystkie związane z ich utrzymaniem koszty (por. postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 8 lipca 2016, sygn. akt II Ca 536/16). Ważne jest, że dochody z majątku dziecka w pierwszej kolejności powinny być przeznaczane na utrzymanie i wychowanie tego dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim. Wynika to z zasady równej stopy życiowej wszystkich członków rodziny. Choć przepis tego nie reguluje, można spotkać się z poglądem, że chodzi nie tylko o rodzeństwo naturalne, ale i np. przyrodnie.
Dopiero po pokryciu wspomnianych kosztów, jeżeli pozwala na to wysokość dochodów, które przynosi majątek małoletniego, powinny one zostać przeznaczone na inne uzasadnione potrzeby całej rodziny. Potrzeby całej rodziny to np. zakup mebli do mieszkania, sprzętu agd-rtv itp. Oczywiście należy pamiętać, że potrzeby te nie mogą mieć charakteru zbytkowego, przy czym mogą to być potrzeby całej rodziny, jak i poszczególnych jej członków.
W sytuacji gdy rodzice naruszyliby zasady, o których mowa w powołanym przepisie, mogłoby to stanowić podstawę wydania w stosunku do nich zarządzeń, o których mowa w art. 109 K.r.o. (np. zarządzenia w przedmiocie poddania wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego czy zarządzenia w sprawie określenia, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu).
|