Za kilka miesięcy zawieram związek małżeński. Chciałabym się dowiedzieć, czy w związku z zawarciem małżeństwa mam obowiązek przyjąć nazwisko męża. Czy mogę jednak pozostać przy swoim nazwisku panieńskim, nawet w razie braku zgody przyszłego małżonka?
Każdy z małżonków decyduje w tej kwestii samodzielnie. W myśl przepisów, o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Reguluje to art. 25 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Mogą również wybrać inne rozwiązanie - każdy z nich może zachować swoje dotychczasowe nazwisko. Trzecie rozwiązanie to połączenie nazwisk, tj. własne nazwisko z nazwiskiem drugiego małżonka. W takiej sytuacji nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W razie niezłożenia oświadczenia każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.
Jednocześnie z powyższym oświadczeniem w sprawie nazwisk małżonków można złożyć oświadczenie dotyczące nazwiska dziecka. Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. W przypadku gdy małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Warto dodać, że przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem USC zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka albo oświadczenia, jeżeli nazwisko dziecka nie zostało przez nich wskazane. Regulację powyższą stosuje się odpowiednio do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Do zmiany nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko trzynastu lat, jest potrzebna jego zgoda.
|