Mąż wniósł pozew rozwodowy. Dowiedziałam się o tym już po fakcie. W ostatnich miesiącach rzeczywiście w naszym związku dochodziło do poważnych sporów. Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Z tego co wiem, sąd może nie orzec rozwodu, gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Co w sytuacji, gdy dziecko ma się dopiero urodzić?
Rozwód może zostać orzeczony, jeśli zostaną spełnione przesłanki rozwodowe, tj. jeśli dojdzie do zupełnego (całkowitego) oraz trwałego (nieodwracalnego) rozpadu pożycia małżeńskiego. Jednak nawet gdy wspomniane przesłanki rozwodowe są spełnione, sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wystąpi choć jedna z tzw. przeszkód rozwodowych. Wyróżnia się trzy przeszkody rozwodowe.
Jedna polega na tym, że rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia (chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego). W pytaniu nie ma jednak mowy o tym, by któryś z małżonków dopuścił się czynów uzasadniających obarczeniem go wyłączną winą za rozpad więzi małżeńskich. Rozwód nie jest dopuszczalny także wtedy, gdy na jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Tak stanowi art. 56 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Wydaje się, że w sprawie Czytelniczki - na ten moment - w grę może wchodzić ta ostatnia przeszkoda rozwodowa. Sąd w konkretnych okolicznościach może uznać, że wniesienie pozwu w szczególnie trudnej sytuacji życiowej może być uznane za niedopuszczalne w kontekście niezgodności rozwodu z zasadami współżycia społecznego. Okres ciąży to wyjątkowo ważny dla małżonków czas.
W grę może wchodzić również przeszkoda w postaci dobra wspólnych małoletnich dzieci. Jest wysoce prawdopodobne, że sprawa rozwodowa rozpocznie się już po tym, jak Czytelniczka urodzi. Istotny jest zatem nie tyle moment wniesienia pozwu, ale przede wszystkim stan, który istnieje w czasie orzekania. Sąd może więc uznać, że rozwód będzie niedopuszczalny z uwagi na dobro dziecka, które niedawno się urodziło. Dla stwierdzenia tej przesłanki konieczne jest zbadanie w postępowaniu sądowym wpływu rozkładu pożycia małżeńskiego na osobę dziecka, określenie warunków, w jakich udzielenie rozwodu może wywołać bardziej ujemne skutki dla dziecka, niż te, które są wynikiem zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami - rodzicami dziecka. W tym przypadku trzeba zatem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego utrzymywanie "martwego" małżeństwa służy dobru dziecka (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt I ACa 83/10).
|