Spodziewam się, że mąż wniesie w najbliższym czasie sprawę o rozwód. W naszym małżeństwie od pewnego czasu nie układa się najlepiej. Pomimo różnicy zdań, uważam, że możemy porozumieć się w pewnych kwestiach w sposób mniej konfrontacyjny. Czy to prawda, że pomimo braku zgody małżonka, mogę złożyć wniosek o podjęcie mediacji w sprawie rozwodowej?
TAK. Tego rodzaju wniosek Czytelniczka może złożyć, co nie znaczy, że taka mediacja się odbędzie. Mediacja jest bowiem dobrowolna. Skorzystanie z mediacji może służyć obu stronom. W każdym stanie sprawy o rozwód lub separację sąd może skierować strony do mediacji w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii dotyczących zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację. Przedmiotem mediacji nie jest zatem jedynie zapobiegnięcie orzeczeniu rozwodu, ale także uregulowanie pozostałych spraw związanych z rozwiązaniem małżeństwa - formalnych i osobistych - w innych warunkach niż typowo konfrontacyjnych. Jeżeli strony nie uzgodniły osoby mediatora, sąd kieruje je do stałego mediatora posiadającego stosowną wiedzę w tym zakresie - teoretyczną i praktyczną.
Mediacji zasadniczo nie prowadzi się, jeżeli strona w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia kierującego strony do mediacji nie wyraziła zgody na mediację. Jeżeli strony nie dokonały wyboru osoby mediatora, sąd, kierując strony do mediacji, wyznacza mediatora mającego odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach danego rodzaju. Kierując strony do mediacji, sąd wyznacza czas jej trwania na okres do 3 miesięcy. Na zgodny wniosek stron lub z innych ważnych powodów termin na przeprowadzenie mediacji może zostać przedłużony, jeśli będzie to sprzyjać ugodowemu załatwieniu sprawy.
Z przebiegu mediacji sporządza się protokół. Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza się do niego. W przypadku gdy strona, po zawarciu ugody, w ramach mediacji prowadzonej na podstawie umowy o mediację, wystąpi do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody, mediator składa protokół w sądzie, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne.
|