Pracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy i wychowujący małoletnie dzieci korzystają z szeregu uprawnień z tytułu rodzicielstwa. Nowelizacja Kodeksu pracy, podpisana przez Prezydenta RP w dniu 23 marca 2023 r., daje tej grupie pracowników nowe uprawnienia. Przyznaje je też pracownikom, którzy sprawują opiekę nad innymi niż dzieci członkami rodziny.
Pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 8 zyskają możliwość bardziej elastycznego ułożenia ich organizacji pracy. Na mocy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (...), która na dzień oddania GP do druku oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw, wspomniani pracownicy będą mogli złożyć wniosek o zastosowanie wobec nich elastycznej organizacji pracy (nowy art. 1881 K.p. - Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.). Do elastycznej organizacji pracy będzie się zaliczało:
Wniosek będzie mógł być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z wybranej formy elastycznej organizacji pracy. We wniosku pracownik powinien wskazać:
Pracodawca, analizując wniosek, będzie brał pod uwagę zarówno sytuację pracownika, jak i zakładu pracy. Będzie miał on obowiązek poinformować pracownika o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie jego nieuwzględnienia czy o innym niż wskazany we wniosku, możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy. Informację trzeba będzie przekazać w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy w każdym czasie będzie mógł złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy przed upływem terminu wskazanego we wniosku - gdy uzasadnia to zmiana okoliczności będąca podstawą do korzystania z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca - po rozpatrzeniu wniosku z uwzględnieniem takich okoliczności, jak potrzeby pracownika, a z drugiej strony konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - poinformuje pracownika o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 7 dni od jego otrzymania. Należy zasygnalizować, że od 7 kwietnia 2023 r. Kodeks pracy będzie również przewidywał możliwość wystąpienia z wiążącym wnioskiem o pracę zdalną przez pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 lat - na podstawie art. 6719 § 6 K.p., który zacznie obowiązywać od tego dnia.
Złożenie wniosku o elastyczną organizację pracy nie może być przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę.
Pracownicy, którzy sprawują opiekę nad swoimi bliskimi, otrzymają nowe uprawnienie w postaci urlopu opiekuńczego, bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Ma on przysługiwać pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie:
która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Do członka rodziny będzie się zaliczało syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Wymiar urlopu opiekuńczego to 5 dni w roku kalendarzowym. Urlop będzie udzielany na wniosek pracownika, złożony najpóźniej na jeden dzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu. We wniosku o udzielenie urlopu pracownik powinien wskazać:
Urlop opiekuńczy będzie udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Do pracownika korzystającego z tego urlopu odpowiednie zastosowanie znajdą (w brzmieniu przyjętym przez nowelizację) m.in. przepisy:
Okres urlopu opiekuńczego będzie wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
(oznaczenie stron oraz miejscowości i daty pominięto) | |
Wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy w postaci pracy zdalnej |
|
Na podstawie art. 1881 § 1 K.p. wnoszę o zastosowanie wobec mnie elastycznej organizacji pracy w postaci pracy zdalnej w okresie od 2 maja do 30 czerwca 2023 r. Wniosek swój motywuję koniecznością sprawowania osobistej opieki nad moim dzieckiem: Karoliną Sępińską, ur. 12 marca 2017 r., która w roku szkolnym 2022/2023 objęta jest częściowo indywidualnym nauczaniem realizowanym w domu. Ojciec dziecka, ze względu na podjęcie pracy zawodowej wymagającej dojazdów do innej miejscowości, nie może już sprawować opieki nad córką w dotychczasowym zakresie. | |
Anna Sępińska | |
Pracownik |
|