1) Pracownik będący uczestnikiem PPK jest ciężko chory i czeka go długi oraz kosztowny proces leczenia. Czy może na ten cel wypłacić środki zgromadzone na rachunku w PPK?
Tak, o ile choruje na jedną z jednostek chorobowych wymienionych w ustawie o PPK. Wypłata dotyczy jednak tylko części, a nie całości, zgromadzonych w PPK oszczędności.
Uczestnik PPK może wnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK w przypadku poważnego zachorowania tego uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka (art. 101 ust. 1 ustawy o PPK). Definicję poważnego zachorowania zawiera art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy o PPK i jest nią w przypadku uczestnika PPK:
2) Czy uczestnik PPK może dokonać wypłaty środków zgromadzony w PPK z tytułu poważnego zachorowania, jeśli zachorował przed przystąpieniem do PPK?
Tak. Dla skorzystania ze środków zgromadzonych w PPK w omawianym trybie nie ma znaczenia, kiedy doszło do poważnego zachorowania. Ustawodawca nie zastrzegł, że wniosek o ich wypłatę może zostać złożony wyłącznie przez uczestnika PPK, który zachorował w trakcie uczestnictwa w programie.
3) Czy dla wypłaty środków zgromadzonych w PPK w omawianym trybie ma znaczenia wiek uczestnika PPK?
Nie. Wiek uczestnika PPK nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK w razie poważnego zachorowania. Przy czym, jeśli uczestnik PPK ukończył 60. rok życia i rozpoczął już wypłatę środków z rachunku PPK, to skorzystanie z oszczędności w związku z poważnym zachorowaniem spowoduje konieczność ponownego ustalenia wysokości rat realizowanej już wypłaty.
4) Gdzie uczestnik PPK składa wniosek o wypłatę środków z tytułu poważnego zachorowania oraz czy i w jaki sposób ma udokumentować uprawniający go do tego stan zdrowia?
Uczestnik PPK składa wniosek o wypłatę środków z tytułu poważnego zachorowania do instytucji finansowej, z którą ma zawartą umowę o prowadzenie PPK. Zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o PPK, do wniosku o wypłatę powinien dołączyć:
Wniosek ten może być złożony przez uczestnika PPK wielokrotnie, przy czym wielokrotna wypłata środków w związku z tym samym poważnym zachorowaniem nie może przekroczyć łącznie ogólnego limitu 25% zgromadzonych środków.
Potwierdza to wyjaśnienie PFR Portal PPK zawarte w poradniku pt.: "PPK w praktyce: Korzystanie z oszczędności w PPK" (dostępnym na stronie internetowej www.mojeppk.pl). Czytamy w nim, że: "(...) Należy przyjąć przy tym zasadę, że jedno ze zdarzeń mieszczących się w katalogu »poważnego zachorowania« (jednej osoby) uzasadniać może tylko jedną wypłatę z rachunku PPK, dokonywaną jednorazowo albo w ratach. To oznacza, że ten sam uczestnik PPK może wypłacić do 25% zgromadzonych na rachunku PPK środków np. w przypadku zdiagnozowania u niego jednej z jednostek chorobowych wskazanych w ustawie o PPK, pomimo że wcześniej wypłacił już do 25% środków zgromadzonych na tym rachunku PPK w związku ze zdiagnozowaniem u niego innej z wymienionych jednostek chorobowych. (...)".
5) Czy wypłata środków z tytułu poważnego zachorowania dokonywana jest jednorazowo i czy podlega zwrotowi? W jakim terminie uczestnik PPK otrzyma te środki?
Wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK (25%) dokonywana jest, w zależności od wniosku uczestnika PPK, jednorazowo albo w ratach i nie podlega zwrotowi. Wypłata jednorazowa, a w przypadku wypłaty w ratach pierwsza rata, następuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez uczestnika PPK wniosku w tej sprawie (art. 101 ust. 3 ustawy o PPK).
6) Czy od kwoty wypłaconej z tytułu poważnego zachorowania jest pobierany podatek od zysków kapitałowych?
Nie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o pdof, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu uczestnictwa w PPK, w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, w związku z wypłatą środków zgromadzonych w pracowniczym planie kapitałowym, w przypadkach określonych w art. 97 ust. 1 ustawy o PPK, czyli m.in. w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK (także jego małżonka lub dziecka).
Dodajmy, że wypłata z PPK w razie poważnego zachorowania nie jest związana z żadnymi kosztami dla uczestnika PPK (instytucja finansowa nie pobiera opłat za jej realizację).
|