Pod koniec kwietnia 2024 r. zatrudniliśmy pracownika w wieku 56 lat, który chciałby przystąpić do PPK. Czy ma taką możliwość, a jeśli tak, to jakich formalności powinien dopełnić? W jakim terminie powinniśmy zawrzeć w jego imieniu i na jego rzecz umowę o prowadzenie PPK?
Pracownik, który ukończył 55 lat, ale nie ukończył 70. roku życia (dalej w wieku 55+) przystępuje do PPK wyłącznie na swój wniosek. Podmiot zatrudniający jest obowiązany do poinformowania pracowników w tej grupie wiekowej o możliwości złożenia takiego wniosku. Tak wynika z art. 15 ustawy o PPK. Do programu nie mogą natomiast przystąpić osoby, które ukończyły 70 lat.
Ustawa o PPK nie określa wzoru wniosku w sprawie zawarcia umowy o prowadzenie PPK osoby zatrudnionej w wieku 55+. Oznacza to, że oświadczenie woli w tym zakresie może zostać złożone w dowolnie wybrany przez pracownika sposób. W tym celu można skorzystać z przygotowanego wniosku, który jest dostępny na naszej stronie internetowej www.druki.gofin.pl.
Ważne: Podmiot zatrudniający (pracodawca) zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej w wieku 55+ niezwłocznie po otrzymaniu od niej wniosku w sprawie zawarcia umowy o prowadzenie PPK. |
Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika w wieku 55+ podmiot zatrudniający jest zobowiązany do obliczania, pobierania i dokonywania za niego wpłat do PPK. Przypominamy, że wpłaty ewidencjonowane na rachunku uczestnika PPK pochodzą z trzech źródeł:
Pierwsze wpłaty do PPK podmiot zatrudniający powinien obliczyć i pobrać od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po powstaniu stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK i przekazać je wybranej instytucji finansowej w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (art. 28 ust. 1 ustawy o PPK). Kolejne są dokonywane w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (art. 28 ust. 4 ustawy o PPK).
|