Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. W CEIDG opublikowane są informacje o moim pełnomocniku. Czy na podstawie tego wpisu wskazany w nim pełnomocnik może reprezentować mnie w kontroli celno-skarbowej dotyczącej rozliczenia VAT?
NIE. Pełnomocnik reprezentuje podatnika w kontroli celno-skarbowej na podstawie pełnomocnictwa ogólnego lub szczególnego udzielonego na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.
Przedsiębiorca wpisany w CEIDG może opublikować w CEIDG informację o swoim pełnomocniku. Zawiera ona m.in. dane pełnomocnika, jego adres do doręczeń oraz rodzaj pełnomocnictwa i datę jego udzielenia. W zakresie wskazanym w informacji pełnomocnik nie musi przedkładać organom administracji publicznej pełnomocnictwa. Organ administracji publicznej z urzędu potwierdza w CEIDG upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy. Regulacje te nie mają zastosowania w sprawach prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej oraz ustawy o KAS (Dz. U. z 2023 r. poz. 615 ze zm.). Wskazuje tak art. 42 ustawy o CEIDG... (Dz. U. z 2022 r. poz. 541).
Kontrola celno-skarbowa prowadzona jest na podstawie ustawy o KAS, a w zakresie w niej nieuregulowanym - w oparciu o regulacje Ordynacji podatkowej określone w art. 94 ustawy o KAS. Do reprezentowania podatnika przed urzędem celno-skarbowym przez pełnomocnika stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej o pełnomocnictwie, tj. Rozdział 3a Działu IV. Podstawą działania pełnomocnika jest pełnomocnictwo ogólne (PPO-1) lub szczególne (PPS-1). Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Pełnomocnictwo szczególne uprawnia do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Przedkłada się je organowi właściwemu w sprawie. W przypadku ustanowienia pełnomocnika szczególnego do działania w sprawie kontroli celno-skarbowej uznaje się, że pełnomocnictwo szczególne obejmuje również upoważnienie do działania w postępowaniu podatkowym prowadzonym w wyniku przekształcenia kontroli celno-skarbowej, a w razie wniesienia odwołania od kończącej go decyzji - w postępowaniu odwoławczym. Przewiduje to art. 83 ust. 1b ustawy o KAS.
Podmiotami uprawnionymi do zawodowego reprezentowania podatników w postępowaniach przed organami podatkowymi - w tym naczelnikiem urzędu celno-skarbowego - są adwokaci, radcy prawni oraz doradcy podatkowi.
|