Złożyłem w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie (w formie papierowej) zaświadczenia o dochodach. Nie mogę go jednak odebrać z powodu wyjazdu. Chciałbym upoważnić znajomego do odebrania zaświadczenia. Jakiego pełnomocnictwa powinienem mu udzielić?
Upoważniona osoba odbierze w urzędzie skarbowym za wnioskodawcę zaświadczenie na podstawie pełnomocnictwa szczególnego (PPS-1).
Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do załatwiania spraw przed organami podatkowymi. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Należy jednak zaznaczyć, że zawodowe reprezentowanie podatników w postępowaniach przed organami podatkowymi (a także w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach dotyczących obowiązków podatkowych i celnych oraz egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami) zostało zastrzeżone dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych.
Pełnomocnik działa na podstawie i w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa. Do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego uprawnia pełnomocnictwo szczególne. Stanowi tak art. 138e § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Pełnomocnictwo szczególne przedkłada się organowi podatkowemu właściwemu w sprawie. Można je złożyć w formie papierowej (na formularzu PPS-1), zgłosić ustnie do protokołu lub przesłać przez internet (za pośrednictwem platformy ePUAP). Pełnomocnictwo szczególne sporządzone na papierowym formularzu składa się do akt sprawy w oryginale albo jego notarialnie poświadczony odpis.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego w urzędzie skarbowym podlega, co do zasady, opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Ciąży on solidarnie na mocodawcy i pełnomocniku. W praktyce obowiązek uregulowania wymaganej kwoty bierze na ogół na siebie mocodawca. Opłatę skarbową należy wpłacić na rzecz prezydenta/burmistrza miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym pełnomocnictwo jest składane. Wymaganą kwotę można uregulować w kasie urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa (ewentualnie można go dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa). Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej nie występuje w przypadku udzielenia pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
|