Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT planuje nieodpłatnie udostępnić pracownikowi (dyrektorowi) spółki firmowy samochód. Od wydatków związanych z tym pojazdem odlicza ona 50% VAT. Czy czynność nieodpłatnego udostępnienia auta podlega opodatkowaniu VAT?
Użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym m.in. do celów osobistych jego pracowników, uznawane jest zasadniczo za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT. Zasada ta ma zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Tak wynika z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
Ustawodawca w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT wskazał, że obowiązek wykazania VAT należnego nie występuje w przypadku używania samochodu służbowego do celów prywatnych pracowników podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało - w całości lub w części - prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z tytułu:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub
2) nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik udostępnia nieodpłatnie swojemu pracownikowi firmowy samochód, to mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług, które, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak obowiązek wykazania VAT należnego z tego tytułu nie wystąpi, jeżeli został użyczony samochód, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT.
W omawianym pytaniu nieodpłatne udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych nie podlega zatem opodatkowaniu VAT.
|