Współpracujący z naszą spółką przedsiębiorca ma problemy z płynnością finansową, gdyż nie otrzymał w terminie płatności za wykonaną usługę. Obecnie komornik zajął jego samochód ciężarowy, którym świadczy usługi na rzecz spółki. Jest już wyznaczony termin licytacji. Do kiedy należy dokonać spłaty, aby uniknąć sprzedaży pojazdu przez komornika? Czy spółka może zgodnie z prawem kupić samochód od dłużnika lub pożyczyć kontrahentowi środki na spłatę długu, co pozwoli uniknąć licytacji ciężarówki?
Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego w postaci wyroku sądowego lub nakazu zapłaty. Przystępując do egzekucji komornik wzywa dłużnika do zapłaty, umożliwiając mu dobrowolną spłatę zobowiązania. Jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku, z którego ma być prowadzona egzekucja, komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do jej przeprowadzenia.
W przypadku zajęcia samochodu dłużnika stosuje się zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego przepisy o egzekucji z ruchomości. Komornik dokonuje zajęcia ruchomości poprzez wpisanie pojazdu do protokołu zajęcia, który doręczany jest dłużnikowi. Od chwili zajęcia zbycie ruchomości przez dłużnika jest niecelowe i nie prowadzi do zapobieżenia egzekucji. Stanowi o tym art. 848 K.p.c. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360). Zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Zatem nawet w przypadku nabycia zajętego pojazdu przez spółkę komornik, na podstawie przywołanego przepisu, w dalszym ciągu prowadził będzie z niego egzekucję.
Zajęcie nieruchomości nie oznacza jednak utraty przez dłużnika prawa własności rzeczy. Zmierza ono, co prawda, do wyznaczenia terminu licytacji i zbycia rzeczy na licytacji komorniczej, jednak jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję. Zatem jeśli dłużnik do zamknięcia licytacji komorniczej na sprzedaż pojazdu uiści całą dochodzoną należność, dojdzie do umorzenia egzekucji, a pojazd nie zostanie zbyty w przetargu. Co ważne, komornik nie może odmówić dłużnikowi spłaty wierzytelności, która zmierza do umorzenia egzekucji. Dłużnik może więc dokonać spłaty do dnia licytacji. Spłata dochodzonej wierzytelności powinna jednak pochodzić od dłużnika, zatem należności tej za dłużnika nie może uiścić spółka. Nie ma jednak przeszkód, aby zgodnie z prawem i zasadą swobody umów spółka zawarła umowę pożyczki z dłużnikiem, na mocy której przekaże mu środki wykorzystane następnie przez dłużnika na spłatę wierzytelności. W takim przypadku należy jednak pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczki. Spółka powinna zadbać również o zabezpieczenie zwrotu udzielanej pożyczki, np. poprzez poręczenie, czy weksel.
|