Pracownik zatrudniony od 1 grudnia 2024 r. w jednostce samorządowej na swój wniosek został przeniesiony w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych do innej jednostki (urząd pracy). Który z pracodawców ma obowiązek wystawić mu świadectwo pracy w razie rozwiązania z nim stosunku pracy? Za jaki okres powinno zostać ono wystawione?
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, o której mowa w art. 2 tej ustawy, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. W przypadku takiego przeniesienia pracownika samorządowego, do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.
Ważne: Przeniesienie dokonywane jest na podstawie porozumienia pracodawców samorządowych, tj. dotychczasowego i tego, do którego pracownik ma zostać przeniesiony. |
W uzasadnieniu wyroku z 12 czerwca 2013 r. (sygn. akt I PK 2/13, OSNP 2014/3/38) Sąd Najwyższy wyjaśnił, że: "(...) porozumienie pracodawców w zakresie przeniesienia pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce samorządowej nie obejmuje rozwiązania stosunku pracy łączącego tego pracownika z pracodawcą dotychczasowym i nawiązania stosunku pracy z jednostką przejmującą pracownika. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest nałożenie na dotychczasowego pracodawcę obowiązku przekazania do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony, całości dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Zmiana pracodawcy dokonywana w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych następuje zatem w ramach tego samego stosunku pracy, który podlega jedynie modyfikacji, między innymi w zakresie podmiotu zatrudniającego (...)". Innymi słowy jak wskazał w sentencji ww. wyroku: "Przeniesienie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym do pracy w innej jednostce samorządowej w drodze porozumienia pracodawców na podstawie art. 22 ustawy (...) o pracownikach samorządowych (...) nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą dotychczasowym i nawiązania nowego stosunku pracy z jednostką, w której pracownik ma być zatrudniony.". Oznacza to, że takie przeniesienie nie przerywa ciągłości zatrudnienia pracownika. Dotychczasowy pracodawca nie wydaje zatem pracownikowi świadectwa pracy. Zobowiązany jest jedynie do przekazania dokumentacji pracowniczej nowemu pracodawcy.
W sytuacji, gdy po przeniesieniu pracownika samorządowego w trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych do innej jednostki dojdzie do rozwiązania stosunku pracy - świadectwo pracy (obejmujące również okres zatrudnienia przed przeniesieniem) zobowiązany będzie wydać pracownikowi nowy pracodawca. W świadectwie należy wówczas wykazać stanowiska zajmowane przez pracownika zarówno u aktualnego pracodawcy, jak i u poprzedniego, przed przeniesieniem służbowym, na podstawie posiadanej dokumentacji pracowniczej, przejętej od poprzedniej jednostki.
|