Pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe, któremu częściowo sfinansował naukę zawarł umowę lojalnościową na okres dłuższy niż umowa o pracę na czas określony, która łączyła strony. Czy w przypadku, gdy pracownik nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia?
Nie, ponieważ rozwiązanie umowy o pracę na czas określony ze względu na upływ okresu, na który została zawarta, nie mieści się w katalogu przypadków, które zobowiązują pracownika do zwrotu kosztów szkolenia (szerzej podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Katalog ten ma charakter zamknięty. Zgodnie z art. 1035 K.p. obejmuje on:
W każdej innej sytuacji niż wymieniona powyżej, konieczność zwrotu kosztów nie występuje, nawet jeśli jest zapisana w umowie szkoleniowej (zwanej również lojalnościową). Taka umowa określa prawa i obowiązki stron w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika, jeśli pracodawca zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ich zakończeniu (art. 1034 § 1 i 3 K.p.). W jej treści nie mogą być jednak umieszczane postanowienia mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy o kwalifikacjach zawodowych pracowników (art. 1034 § 2 K.p.).
Wzór umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl. |
Według Sądu Najwyższego, pozostaje w zgodzie z prawem i zasadami współżycia społecznego umowa, na podstawie której pracownik za pomoc ze strony pracodawcy, np. pokrycia kosztów studiów, zobowiązuje się do przepracowania u tego pracodawcy oznaczonego okresu (por. wyrok z 21 listopada 2011 r., sygn. akt II PK 48/11, OSNP 2012/21-22/259). Zawierając ją na czas dłuższy niż okres trwania terminowej umowy o pracę, pracodawca musiał uwzględnić ryzyko nieodzyskania środków wydatkowanych na szkolenie pracownika. Przyjmuje się bowiem, że art. 1035 K.p. w zakresie przesłanek zwrotu kosztów szkolenia (w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po odbyciu tego szkolenia) ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że nie wolno go interpretować rozszerzająco. Pracownik ma natomiast wolny wybór co do pracy, którą chce wykonywać (art. 10 § 1 K.p.).
|