Na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony zatrudniamy pracownicę, która jest w ciąży i aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy możemy ją zwolnić z powodu likwidacji oddziału, w którym pracuje?
Z osobą tą można rozwiązać stosunek pracy tylko pod warunkiem, że mamy do czynienia z likwidacją pracodawcy, a nie tylko jego oddziału.
Stosunek pracy wspomnianej pracownicy podlega ochronie niejako z dwóch tytułów - po pierwsze z uwagi na pobyt na zwolnieniu lekarskim, po drugie z uwagi na fakt bycia w ciąży.
W myśl art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jak również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres pozwalający na rozwiązanie umowy w trybie bez wypowiedzenia, o którym mowa w art. 53 K.p.
Z kolei art. 177 K.p. mówi o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przesłanki pozwalające na zastosowanie trybu bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) i reprezentująca pracownicę organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy. Z uwagi na to, że przepis ten zakazuje pracodawcom nie tylko wypowiadania umów o pracę ciężarnym pracownicom, ale również ich rozwiązywania, w tym przypadku pracodawca nie będzie mógł skorzystać z trybu określonego w art. 53 K.p., nawet jeżeli upłynie okres niezdolności do pracy pozwalający na jego zastosowanie wobec innych pracowników.
W obu przypadkach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości albo likwidacji pracodawcy (art. 411 oraz art. 177 § 4 K.p.). Zgodnie z art. 3 K.p., pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, o ile zatrudniają one pracowników. Jeżeli więc pracodawcą pracownicy jest likwidowany oddział, to jej stosunek pracy nie będzie podlegał ochronie. Natomiast jeżeli pracodawcą jest dyrekcja (centrala) firmy, a nie wspomniany oddział, to fakt jego likwidacji nie ma żadnego wpływu na możliwość rozwiązania umowy z tą osobą. Jej stosunek pracy nadal podlega ochronie wynikającej z przytoczonych artykułów K.p.
Przykład
Pracownica, będąca w drugim miesiącu ciąży, zatrudniona jest w oddziale firmy mającym siedzibę w Gdańsku, przy czym umowę o pracę podpisaną ma z centralą znajdującą się w Warszawie. Tam też prowadzone są wszystkie rozliczenia płacowe. Z uwagi na zmniejszenie liczby zamówień, gdański oddział ma ulec likwidacji. Mimo to stosunek pracy pracownicy będzie podlegał ochronie wynikającej z art. 177 K.p., ponieważ nie będziemy mieć tu do czynienia z likwidacją pracodawcy, a tylko jednego z jego oddziałów. Inaczej byłoby, gdyby stroną stosunku pracy był likwidowany oddział, a nie warszawska centrala firmy. Wówczas pracodawca mógłby - po spełnieniu określonych wymogów - rozwiązać umowę z pracownicą w ciąży, powołując się przy tym na art. 177 § 4 K.p. |
|