1) Pracownik, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę z powodu długotrwałej niezdolności do pracy, odbierając świadectwo pracy zakwestionował jego treść. W dokumencie podano bowiem, że stosunek pracy ustał z powodu choroby. Czy zgłoszone zastrzeżenie jest uzasadnione? Czy pracownik może od razu wystąpić z powództwem do sądu pracy o sprostowanie świadectwa pracy?
Jest regułą, że w treści świadectwa pracy nie zamieszcza się informacji o przyczynie rozwiązania umowy o pracę dotyczącej pracownika. Zastrzeżenie wniesione przez pracownika jest zatem uzasadnione.
Szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania regulują przepisy art. 97 K.p. oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.), dalej rozporządzenia. W załączniku do rozporządzenia określono sposób wypełniania druku świadectwa. Jak wynika z zawartych w nim wyjaśnień, w ustępie 3 lit. a) świadectwa pracy należy wskazać jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy wymienionych w art. 30 § 1 K.p. W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia należy dodatkowo wskazać stronę, która złożyła oświadczenie woli w tej sprawie (pracodawcę lub pracownika). Według art. 30 K.p. umowa o pracę rozwiązuje się:
Biorąc pod uwagę wymienione w pytaniu okoliczności należało w ustępie 3 lit. a) świadectwa pracy podać, że stosunek pracy rozwiązano z danym pracownikiem: "bez wypowiedzenia przez pracodawcę" oraz wskazać: "art. 53 § 1 pkt 1 K.p." jako podstawę prawną jego ustania.
Ważne: Pracownik, który nie zgadza się z treścią świadectwa pracy ma prawo w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego dokumentu wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie (art. 97 § 21 K.p.). |
Pracodawca ma również 7 dni na zajęcie stanowiska w tej sprawie. W tym terminie powinien albo wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy albo zawiadomić pracownika, iż nie znajduje podstaw do uwzględnienia jego wniosku. Dopiero jeśli postępowanie wewnątrzzakładowe nie przyniesie pozytywnego dla pracownika rezultatu, ma on prawo wystąpić w takim samym 7-dniowym terminie od otrzymania zawiadomienia o odmowie z roszczeniem o sprostowania świadectwa do sądu pracy.
2) Umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w wolną sobotę. Czy możemy wydać pracownikowi świadectwo pracy już w piątek przed dniem wolnym?
W przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje w dzień wolny od pracy, świadectwo pracy należy wystawić w pierwszym dniu roboczym, następującym po takim dniu, a nie przed rozwiązaniem umowy.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi niezwłocznie świadectwo pracy (art. 97 § 1 K.p.). Termin ten precyzuje w odniesieniu do umów na czas nieokreślony przepis § 1a rozporządzenia.
W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca wydaje świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.
Stosownie do art. 97 § 11 K.p., jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej, terminowej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa powyżej. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę (art. 97 § 12 K.p.).
Żaden przepis prawa pracy nie pozwala na wydanie świadectwa pracy, gdy umowa o pracę jeszcze trwa. W praktyce kadrowej, jeśli dzień rozwiązania umowy o pracę przypada na dzień wolny, pracodawca wystawia świadectwo pracy w pierwszym dniu roboczym następującym po tym dniu.
W sytuacji gdy wystąpi przeszkoda w odbiorze świadectwa przez pracownika albo osobę przez niego upoważnioną w terminie wynikającym z § 1a rozporządzenia oraz z art. 97 § 1, 12 i 13 K.p. pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu, przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.
|