Pracownik zatrudniony w naszej firmie ma już zajęte wynagrodzenie przez komornika sądowego. Tymczasem otrzymaliśmy pismo o zajęciu pensji tego pracownika przez naczelnika urzędu skarbowego. Które z tych zajęć firma ma realizować w pierwszej kolejności?
Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dłużnika rozstrzyga się, co do zasady, na rzecz organu, który jako pierwszy dokonał zajęcia.
Zajęcie przez naczelnika urzędu skarbowego oraz komornika sądowego tego samego składnika majątku dłużnika określa się mianem zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej. Zasady rozstrzygania zbiegów regulują art. 62 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2025 r. poz. 132) oraz art. 773 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1568). Egzekucje do rzeczy lub prawa majątkowego objętego zbiegiem prowadzi łącznie organ, który jako pierwszy dokonał zajęcia, a jeżeli nie można ustalić pierwszeństwa - organ, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie. W przypadku gdy nastąpi zbieg egzekucji administracyjnej prowadzonej na podstawie jednolitego tytułu wykonawczego państwa członkowskiego UE albo zagranicznego tytułu wykonawczego określonych w ustawie o wzajemnej pomocy oraz egzekucji sądowej do tej samej rzeczy albo prawa majątkowego, egzekucje do tej rzeczy albo prawa majątkowego prowadzi łącznie administracyjny organ egzekucyjny.
Opisane zasady są wyłączone, gdy egzekucja sądowa dotyczy świadczenia alimentacyjnego, rentowego lub innego powtarzającego się, a także świadczenia pieniężnego w walucie obcej. Jeżeli dojdzie do zbiegu takiej egzekucji sądowej oraz egzekucji administracyjnej, również prowadzonej na podstawie jednolitego tytułu wykonawczego państwa członkowskiego UE albo zagranicznego tytułu wykonawczego określonych w ustawie o wzajemnej pomocy, egzekucję do rzeczy albo prawa majątkowego objętego zbiegiem prowadzi łącznie komornik sądowy.
Pracodawca, u którego doszło do zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do wynagrodzenia pracownika, a zajęta kwota w dniu realizacji zajęcia nie wystarcza na pokrycie egzekwowanych należności, przekazuje środki pieniężne właściwemu organowi (ustalonemu zgodnie z wcześniej przedstawionymi zasadami). O zbiegu egzekucji ma ponadto obowiązek niezwłocznie zawiadomić, pod rygorem odpowiedzialności za szkodę, właściwe organy egzekucyjne. Wynika tak z art. 69a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
|