Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych przedkłada się przy załatwianiu wielu spraw, np. w banku. Można je uzyskać bezpłatnie w kilka minut przez e-Urząd Skarbowy. Sporna zaległość podatkowa, wynikająca z nieostatecznej decyzji, przekreśla szanse na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.
Urząd skarbowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach na wniosek podatnika. Można go złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Papierowy wniosek należy wysłać lub zanieść do urzędu skarbowego. Osoba, która chce to zrobić osobiście, może przez internet umówić termin wizyty. Rezerwacji trzeba dokonać, korzystając z aplikacji "Umów wizytę online". Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej: www.podatki.gov.pl/e-wizyta-w-urzedzie-skarbowym/. Zaświadczenie w postaci dokumentu papierowego można odebrać w urzędzie skarbowym osobiście lub przez pełnomocnika. Istnieje również możliwość wysłania go przesyłką pocztową - o ile taka opcja zostanie wskazana we wniosku. Zaświadczenie powinno być wydane w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
E-wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach można natomiast przekazać w ramach serwisu e-Urząd Skarbowy. Wniosek można złożyć za siebie (jako osobę fizyczną), a także za inną osobę fizyczną lub organizację, której jest się pełnomocnikiem ogólnym, lub za organizację, której jest się użytkownikiem konta (UKO) w e-Urzędzie Skarbowym. W każdym przypadku trzeba wyrazić zgodę na e-korespondencję.
Konto organizacji to konto jednostki mającej nadany NIP, np. spółki kapitałowej lub osobowej, stowarzyszenia, fundacji, spółdzielni, grupy kapitałowej. Użytkownikiem tego konta może być osoba fizyczna (lub osoby fizyczne) posiadająca numer PESEL. Dostęp do konta organizacji uzyskuje ona na podstawie wniosku złożonego przez organizację do naczelnika urzędu skarbowego albo po przypisaniu jej takiej funkcji przez użytkownika z dostępem rozszerzonym. Wniosek kieruje się do urzędu skarbowego właściwego dla organizacji w sprawach ewidencji podatników i płatników (ustalonego zasadniczo ze względu na jej siedzibę). Powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji organizacji lub pełnomocnika ogólnego.
Osoba, która składa wniosek w e-Urzędzie Skarbowym za siebie albo inną osobę fizyczną lub organizację, której jest pełnomocnikiem ogólnym, zaświadczenie może odebrać na swoim koncie w serwisie (w zakładce "Dokumenty otrzymane"). Jeżeli wniosek składa użytkownik konta organizacji, niebędący pełnomocnikiem ogólnym, zaświadczenie jest wysyłane na konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (dostępne w zakładce "Dokumenty otrzymane"). Aby je odebrać, użytkownik loguje się najpierw na własne konto w e-Urzędzie Skarbowym, a następnie przełącza się na konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym. Zaświadczenie można uzyskać nawet w ciągu kilku minut (termin ustawowy wynosi jednak 7 dni). Wnioskodawca otrzyma SMS lub e-mail z informacją, że zaświadczenie jest gotowe. Zaświadczenie wydane w e-Urzędzie Skarbowym jest dokumentem elektronicznym, opatrzonym pieczęcią Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym uprawnionego pracownika urzędu skarbowego. Przekazuje się je określonym instytucjom, np. bankowi, wyłącznie w formie elektronicznej.
Wybór formy i sposobu złożenia wniosku decyduje o tym, czy za zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach trzeba uiścić opłatę skarbową czy nie.
Zaświadczenie wydane przez organ KAS na wniosek złożony za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym nie podlega opłacie skarbowej. Wynika to z art. 3b ustawy o opłacie skarbowej. Wystawienie zaświadczenia na wniosek przekazany w innej formie wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 21 zł (od każdego egzemplarza zaświadczenia).
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku. Opłaty skarbowej nie wpłaca się do urzędu skarbowego, lecz uiszcza na rzecz prezydenta/burmistrza miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego mającego wystawić zaświadczenie. Wymaganą kwotę można uregulować w kasie urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. Poszczególne urzędy podają numer konta na swojej stronie internetowej. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej należy dołączyć do wniosku o wydanie zaświadczenia lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia jego wniesienia. Dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego wykonanie operacji bankowej.
Urząd skarbowy wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, gdy na podstawie własnej dokumentacji oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych stwierdzi, że podatnik nie ma zaległości podatkowych (z zastrzeżeniem przypadków wskazanych w art. 306e § 5 i § 6 Ordynacji podatkowej).
Urząd skarbowy ma obowiązek przed wydaniem zaświadczenia sprawdzić, czy w stosunku do wnioskodawcy nie toczy się postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Chodzi o postępowanie pierwszoinstancyjne. Jeżeli jest ono prowadzone, a zgromadzony materiał dowodowy pozwala na zamknięcie sprawy, powinna być niezwłocznie wydana decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązań podatkowych w celu wykazania ich w zaświadczeniu. W przypadku gdy doręczenie decyzji kończącej postępowanie podatkowe jest niemożliwe przed upływem terminu wydania zaświadczenia, urząd skarbowy nie może odmówić jego wystawienia, ale podaje w nim informację o prowadzonym postępowaniu lub jego zakończeniu. Reguluje to art. 306e § 2 i § 3 Ordynacji podatkowej.
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie uzyska się, jeżeli w obrocie prawnym funkcjonuje decyzja, z której wynika zaległość podatkowa, nawet gdy od decyzji wniesiono odwołanie i nie została ona objęta rygorem natychmiastowej wykonalności. Faktem jest, że nieostateczna decyzja nakładająca na adresata zobowiązanie mogące być dochodzone w trybie egzekucyjnym, a nieopatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności - nie podlega realizacji. Wstrzymanie wykonalności nie oznacza jednak zawieszenia bytu prawnego decyzji. Wynikająca z niej kwota nie może być dochodzona, ale stanowi zaległość podatkową. Zaświadczenie potwierdza natomiast stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Urząd skarbowy wydaje zaświadczenie na podstawie posiadanych danych i nie może uchylić się od oceny, czy zaległość podatkowa istnieje, ani - dysponując wydaną decyzją - uznać, że ona nie istnieje.
Odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę następuje w formie postanowienia. Przysługuje na nie zażalenie.
W zaświadczeniu o niezaleganiu w podatkach podaje się na żądanie wnioskodawcy także informacje:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)
Ustawa z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2111)
|