Przedsiębiorca zatrudnia dwie osoby na umowę o pracę. Chciałby zlecić prowadzenie księgowości (podatkowej księgi przychodów i rozchodów) księgowej zatrudnionej w innej firmie. Składałaby ona również deklaracje podatkowe i reprezentowała przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym. Czy księgowa może prowadzić sprawy przedsiębiorcy na podstawie pełnomocnictw PPO-1 i UPL-1?
Pełnomocnikiem podatnika może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. To jedyna przesłanka determinująca wybór pełnomocnika w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
Podstawą działania pełnomocnika jest odpowiednie pełnomocnictwo. Najszerszy zakres ma pełnomocnictwo ogólne (PPO-1). Upoważnia ono do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Stanowi tak art. 138d § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Informacje dotyczące pełnomocnictw ogólnych trafiają do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO). Organy podatkowe mają dostęp do tej bazy i w każdej chwili mogą sprawdzić umocowanie danej osoby do reprezentowania podatnika. Pełnomocnictwo ogólne składa się zasadniczo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Portalu Podatkowego (co wymaga założenia konta na Portalu Podatkowym). Zgłoszenia dokonuje zazwyczaj mocodawca. Pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym sam może zgłosić udzielone mu pełnomocnictwo. Złożenie papierowego pełnomocnictwa ogólnego jest dozwolone w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających przekazanie zgłoszenia przez internet.
Pełnomocnictwo ogólne nie daje podstaw do podpisywania w imieniu mocodawcy deklaracji podatkowych. Do tego potrzebne są oddzielne upoważnienia. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przesyłanych przez internet sporządza się na formularzu UPL-1, a do podpisywania deklaracji papierowych na UPL-1P. UPL-1 uprawnia, w okresie obowiązywania, do podpisywania wszystkich deklaracji, zeznań, informacji czy zgłoszeń przesyłanych do różnych organów podatkowych. Zakresu tego pełnomocnictwa nie można ograniczyć ze względu na rodzaj podatku czy charakter deklaracji podatkowych składanych przez internet. UPL-1P może natomiast zawierać upoważnienie do obsługi wszystkich deklaracji (dla różnych rodzajów podatków), wszystkich deklaracji dotyczących danego podatku (np. tylko w zakresie VAT) lub konkretnego rozliczenia (np. PIT-37 za 2019 r.). Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji nie uprawnia do podpisywania deklaracji papierowych - i odwrotnie.
Druki PPO-1, UPL-1, UPL-1P dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl.
|