Muszę złożyć korektę zeznania PIT-37 za 2023 r. Rozliczenie to nie było i nie jest przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej czy celno-skarbowej. Czy do zeznania korygującego należy dołączyć uzasadnienie naniesienia zmian w rozliczeniu podatku dochodowego za 2023 r.?
NIE. Nie ma, co do zasady, obowiązku dołączenia do zeznania korygującego wyjaśnienia przyczyn dokonania korekty.
Podatnik ma prawo skorygować złożone zeznanie podatkowe (o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej). Właściwy formularz zeznania podatkowego, stosowany za dany rok podatkowy, należy oznaczyć jako korekta i wypełnić poprawnymi danymi. Jeżeli zeznanie podatkowe przekazuje się wraz z załącznikami, to je również trzeba dołączyć do zeznania korygującego, chociażby nie zostały w nich wprowadzone zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Załączniki stanowią integralną część rozliczenia i tylko z nimi jest ono kompletne. Korektę PIT-37 za 2023 r. można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej przez e-Deklaracje (w tym za pośrednictwem programu DRUKI Gofin) lub w usłudze Twój e-PIT.
Wymóg sporządzenia uzasadnienia korekty istnieje jedynie w razie dokonania korekty rozliczenia przed wydaniem decyzji kończącej pierwszoinstancyjne postępowanie podatkowe prowadzone w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (po wyznaczeniu terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego). Wskazuje tak art. 81b § 1f Ordynacji podatkowej. W omawianym przypadku przepis ten nie ma zastosowania. Podatnik nie jest więc zobligowany do sporządzenia uzasadnienia przyczyn dokonania korekty PIT-37 za 2023 r. Może takie wyjaśnienie przedłożyć fakultatywnie, wskazując, które elementy rozliczenia zostały zmienione, w jakim zakresie i dlaczego.
|